Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

İsveç’in Ulusal Kanalı SVT’de 15 Temmuz Darbe Girişimi ile İlgili belgesel: Erdoğan’a Allah’ının Lutfü

İsveç’in ulusal kanalı SVT (Sveriges Television) geçtiğimiz günlerde Türkiye hakkında Norveç yapımlı bir belgesel yayınladı.

İsveç’te “Erdoğan’a Allah’ının lütfü” (Erdoğan gudagåva) adıyla yayınlanan belgeselin Norveççe orijinal ismi “Tanrının bir lütfu” (En gave fra gud). 55 dakika olan bu belgeselin yapımcıları Norveçli Jörgen Lorentzen eşi Nefise Özkal Lorentzen.

Belgeselde 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanılan olaylar anlatırken bazı isimler belgeselde konuşmacı olarak yer alıyor. Bu konuşmacılar arasında TELE1 Tv ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve gazeteci Merdan Yanardağ, TELE1 Tv’de her sabah yayınlanan ”Gün Başlıyor” programının sunucusu ve gazeteci Can Ataklı, gazeteci Nevşin Mengü, HDP milletvekili Ahmet Şık, Türkiye uzmanı Amerikalı prof. Henri Barkey, Fethullah Gülen, 15 Temmuz’dan sonra Avrupa’ya çıkan cemaatçı zannıları, 15 Temmuz günü köprüde linç edilerek öldürülen askeri öğrenci Murat Tekin’in ailesi ve Doğu Perinçek de bulunuyor.

Belgeselin sonunda konuyla ilgili AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başvurulduğu fakat kendisinden cevap alınamadığı belirtiliyor.

Belgesel darbe gecesi hiçbir hükümet yetkilisi tutuklanmazken bir avuç askerin nasıl anlamsızca Boğaz Köprüsü’nü tutmaya görevlendirdirildiklerini, savunmasız genç askerlerin üzerine kışkırtılmış kalabalıkların nasıl sürüldüğü, polisin linç hadiselerine nasıl yol verdiği gibi ilginç konular ve görüntüler gösterilerek başlıyor.

15 Temmuz günü linç edilerek öldürülen askeri öğrencinin ailesinin gözyaşları, belgeseli izleyenleri etkileyecek türden. Hükümeti cesaretle eleştirebilen muhalif gazetecilerden Merdan Yanardağ ve Can Ataklı darbenin hükümet yetkililerini tutuklamayı nasıl akıl edemediğini ve diğer çelişkileri bir bir anlatıyor. Sonra benzeri çelişkilere CNN eski ve Deutsche Welle muhabiri Nevşin Mengü de değiniyor. Belgeselde en dikkat çekici noktalardan biri ABD’nin Ortadoğu politikalarının oluşturulmasında etki sahibi ve CIA uzmanı olarak bilinen ve bir süredir Erdoğan ile arası bozuk olan Henri J Barkey’e bağımsız akademisyen gibi sık sık yer veriliyor olması. Gülen yanlısı ve darbecilikten suçlandıkları için Avrupa’ya giden isimlerin belgeselde yüzlerini gizlemeleri ise başka dikkat çekici konu. Sadece konuşması ve görünümüyle Cemaat’in “Abla”larından birisi olduğu izlenimi veren bir kadının yüzü açık şekilde gösteriliyor.

Belgeselde sıkça Erdoğan’ın Türkiye’yi NATO’dan ve Batı’dan uzaklaştırıp Rusya’ya yakınlaştırıyor mesajı veriliyor. Bu mesaja Doğu Perinçek de konuşmasıyla destek çıkıyor. Perinçek Erdoğan’ın NATO’ya karşı artık ABD, Çin ve İran ile birlikte saf tuttuğunu söylüyor.  Belgesel sadece bir parça Cemaat ile Erdoğan arasındaki işbirliğine değiniliyor.

loading...