İsveç ve Finlandiya NATO’ya aynı anda başvuracak

26 Nisan 2022 Salı

İsveç ve Finlandiya NATO’ya aynı anda başvuracak

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri operasyonundan sonra NATO’ya üyelik başvurusu yapmaya hazırlanıyor. Her iki ülke mayıs ayının ortalarında aynı anda NATO’ya başvuracak.

Fin gazetesi Iltalehti’ne göre, Stockholm’ün, “iki ülkenin ittifaka aynı gün katılmaya istekli olduklarını bildirmeleri’ önerisini Helsinki kabul etti.

İsveç gazetesi Expressen de, hükümet kaynaklarının haberi doğruladığını bildirdi. Gazete, eş zamanlı başvuruların Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün 16 Mayıs’ta Stockholm’e yapacağı resmi ziyaret sırasında sunulabileceğini kaydetti. Guardian, bu bilgiyi teyit etmediğini bildirdi.

Euronews’in aktardığına göre; iki ülkenin başbakanları bu ay, Rusya’nın Ukrayna operasyonu sonrası ülkelerinin NATO’ya üyeliğini tartışmaya açacaklarını açıkladı.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, geçtiğimiz günlerde Rusya ile bin 300 kilometrelik sınırı paylaşan ülkesinin, ittifaka katılmak için başvuruda bulunup bulunmama kararını “aylar değil, haftalar içinde oldukça hızlı” vereceğini duyurdu.

İsveçli mevkidaşı Magdalena Andersson da ülkesinin “Rusya’dan gelecek her türlü harekete hazırlıklı olması” gerektiğini bildirdi. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, geniş kapsamlı bir güvenlik politikası incelemesinin planlandığı gibi 31 Mayıs yerine 13 Mayıs’a kadar tamamlanacağını söyledi.

Kremlin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği durumunda, Moskova’nın nükleer silahları konuşlandırmak da dahil olmak üzere Baltık’taki savunmasını güçlendireceği uyarısında bulundu.

FİNLİLER NATO ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYOR

Son kamuoyu yoklamalarına göre Finlilerin yüzde 68’inin ittifaka katılmayı destekliyor. Bu oran, Rusya’nın Ukrayna operasyonundan önceki rakamın iki katından fazla. Yüzde 12’lik kesim ise üyeliğin karşısında. Anketler, İsveçlilerin çoğunluğunun da üyeliği desteklediğini gösteriyor.

Askeri olarak tarafsızlık statütüsüne sahip ülkeler, 1995’te Avrupa Birliği’ne girdikten sonra askeri tatbikatlara katıldı.

 

RUSYA’DAN İSVEÇ VE FİNLANDİYA’YA UYARI: NATO’YA KATILIRSANIZ ASKERİ SONUÇLARI OLUR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, 25 Şubat’ta Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının “sonuçları olacağı” uyarısında bulunmuştu. Zaharova, “Finlandiya ve İsveç’in öncelikle bir askeri blok olan NATO’ya katılımı, ülkemizin yanıt vermesini gerektirecek ciddi siyasi-askeri sonuçlara yol açacaktır.” ifadesini kullanmıştı.

 

Rusya: Nükleer savaş riski gerçek hafife alınmamalı

Benzer Haberler