İsveç: Erdoğan’a boyun eğmedik! Finlandiya: YPG’ye terör örgütü demedik

29 Haziran 2022 Çarşamba

NATO Liderler Zirvesi’nde Türkiye ile imzalanan mutabakata ilişkin konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde “Erdoğan’a boyun eğmedik” dedi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise YPG’ye terör örgütü demediklerini ve insani yardımların süreceğini açıkladı.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri hakkında üç ülkenin liderlerinin huzurunda üçlü mutabakat imzalamıştı.

Mutabakat nedeniyle eleştirilere maruz kalan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, İsveç gazetesi Aftonbladet’e açıklamalarda bulundu.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Linde “Terör faaliyeti olduğu yönünde delil olmadıkça hiçbir iadeye razı olmayacağız” diye konuştu. Linde “Kürtler açısından insan haklarının ya da demokratik haklarının risk altında olduğunu düşünmelerini gerektirecek bir sebep yok” dedi.

Linde, İsveç radyosuna yaptığı açıklamada da İsveç’in teröristlerin sığındığı bir ülke olmaması gerektiğini söyleyerek, “İnsanların sahip olduğu demokratik hakları değiştirmeyeceğiz ama öte yandan terör faaliyetlerinin farklı kısımlarını suça konu etmede belirgin sertleştirmelere gidilecek” ifadelerini kullandı.

PARTİLERDEN TEPKİLER GELDİ: İSVEÇ TÜRKİYE’Yİ SİLAHLANDIRACAK MI?

Sol Parti lideri Nooshi Dadgostar Twitter hesabından yaptığı açıklamada “İsveç güvenlik politikasını despot Erdoğan’ın ellerine bırakmanın tehlikeleri konusunda daha önce uyarıda bulunduk. Ancak hükümet bunun olacağını reddetti. Şimdi masadaki kartları görmemiz lazım. İsveç, Suriye’ye karşı saldırganlık savaşında Türkiye’yi silahlandıracak mı? Hangi rejim muhalifleri iade edilecek?” ifadelerini kullandı.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Märta Stenevi ise Dışişleri Bakanı Linde’den meclis dış ilişkiler komisyonunda mutabakatın içeriğini açıklamasını ve konuyla ilgili soruları yanıtlamasını istedi.

Erdoğan NATO zirvesinde Biden ile görüştü

FİNLANDİYA: YPG’YE TERÖR ÖRGÜTÜ DEMEDİK

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan üçlü mutabakat metnine göre YPG’nin terör örgütü olarak tanımlanmadığını belirtti. Niinistö’ya göre metin YPG’ye yönelik insani yardımın devam etmesine imkan verecek şekilde hazırlandı.

Niinistö, “YPG gibi örgütleri terörist olarak kabul etmek için hevesli değiliz, çünkü NATO müttefikleri ve Türkiye arasında bu konuda bir bakış açısı farklılığı var. Türkiye, bunları terörist olarak kabul ediyor” dedi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto, YPG’den bahsedilmesinin Türkiye’nin isteği olduğunu belirtti. Niinisto, “Metinde YPG’nin zikredilmesi Türkiye’nin esas amaçlarından biriydi, sonunda uzlaşabildik, çünkü en son aşamada aslında hiçbir şey değişmedi. Metinde YPG terör örgütü olarak değerlendirilmiyor, Türkiye’nin istediği gibi tanımlanmadı” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler