İstismardan yargılanan imam tehditlerine rağmen tutuklanmadı

7 Ekim 2021 Perşembe

İstismardan yargılanan imam tehditlerine rağmen tutuklanmadı

Elazığ’da cami imamı olarak görev yapan, 16 yaşındaki Y.S.’ye 6 yıl boyunca taciz ettiği iddiasıyla suçlanan ve ardından emekli edilen 51 yaşındaki H.K.’nın 2. duruşması görüldü. Sanık H.K.’nın tutuksuz yargılanmasına devam kararı verildi.

Sözcü’nün haberine göre; Elazığ’da 16 yaşındaki Y.S.’ye 6 yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan cami imamı H.K., Elazığ Valiliği tarafından açığa alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmıştı. Ardından ise emekli edilmişti. Emekli cami imamının taciz iddiasıyla ilgili 2. duruşması Elazığ 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, sanığın tutuksuz yargılanmasına devam kararı verirken duruşmayı 5 Kasım’a erteledi.

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCIM) ve Elazığ Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun davaya müdahillik talepleri, “suçtan doğrudan zarar görme şartı oluşmaması” sebebiyle reddedilirken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebi ise kabul edildi.

Mahkeme sonrasında SÖZCÜ’ye konuşan mağdur Y.S.’nin avukatı Ali Aslan Emre, “Elazığ 4. Ağır Ceza mahkemesinde cinsel istismar dosyasının 2. Duruşması görüldü. Bu duruşmada da tutuklama talebimiz reddedildi. Sanık ve ailesinin geçen duruşmada mağduru ve ailesini duruşma çıkışında tehdit ettiğini belirtmemize rağmen sanık hakkında tutuklama kararı verilmedi. Somut olayda ciddi mağdur beyanları ve tanık beyanları olmasına rağmen hala daha sanığın adli kontrol kararının devamına karar verilmesi usul ve yasaya aykırılık teşkil etmektedir. Mağdur yaşadığı olaydan sonra okula gidememekte psikolojik tedavi görmektedir. Tüm bunların mahkeme tarafından görülmemesi bizi derinden yaralamaktadır. Ancak biz her şeye rağmen adalet mücadelemizi devam ettireceğiz. Bizleri yalnız bırakmayan Ucim avukatlarına, Elazığ barosu çocuk hakları komisyonuna şahsım ve aile adına teşekkür ederim” diye konuştu.

Benzer Haberler