İstinat duvarının yıkıldığı bina sakinleri deprem korkusuyla kendisini sokağa attı

4 Nisan 2023 Salı

Çorum’da istinat duvarı yıkılan üç katlı binanın sakinleri deprem yaşandığı endişesiyle kendilerini sokağa attı.

Çorum’un Kale Mahallesi’nde üç  katlı altı daireden oluşan 25 kişinin yaşadığı binanın bahçesinde bulunan istinat duvarı çöktü. Gürültüyü duyan apartman sakinleri büyük korku yaşadı. Deprem olduğunu düşünen bina sakinleri evlerinden dışarıya çıktı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, polis ve zabıta ekipleri sevk edildi. Ekipler; duvarlarında çatlaklar oluşan binanın Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan incelemenin ardından hasar görüp görmediğinin belirleneceğini ifade etti.

DİNAMİT PATLAMASI GİBİ BÜYÜK BİR SES

DHA’ya konuşan bina sakinlerinden 60 yaşındaki Ayhan Köte , çatlaklar oluşan binanın 4 yıl önce yapımının tamamladığını belirterek, “Dinamit patlaması gibi büyük bir ses geldi. Balkondan dışarıya baktığımızda istinat duvarının göçtüğünü gördük, sanki deprem oldu zannederek çok korktuk. Bina adeta oturdu. İnsanlar dışarı çıktı, odalarımızın duvarları çatladı” dedi.

Eşi Şeriban Köte ise “Orucumuzu açtık çay içiyorduk. Büyük bir ses geldi ve deprem oluyor sandık. Eşimle birlikte çıkıp baktığımızda duvar göçmüştü” diye konuştu. Bina ile ilgili inceleme başlatıldı.

Yozgat’ta istinat duvarı 11 aracın üzerine çöktü