İstinaftan milletvekilliklerinin düşürülmesi hakkında emsal niteliğinde karar

7 Haziran 2020 Pazar

İstinaftan milletvekilliklerinin düşürülmesi hakkında emsal niteliğinde karar

Ankara İstinaf Mahkemesi’nin, ‘Tekrar seçilen vekil hakkında soruşturma, yeniden dokunulmazlığın kaldırılmasına bağlıdır’ kararının emsal oluşturduğu belirtildi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin, CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin “emsal niteliğinde” bir karara imza attığı öğrenildi.

Dr. Merdan Yanardağ: Ben milletvekilinin bu kadar itip kakıldığı başka bir dönem yaşamadım!

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre İstinaf, CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç’a açılan bir davada, anayasanın 83/4 maddesindeki “Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclis’in yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır” hükmünün uygulanacağına karar verdi. Dönemin CHP Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Haluk Koç, 16 Haziran 2014’te, parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın bazı kişilerle çektirdiği bir fotoğrafı göstererek, bu kişilerin “IŞİD mensubu olduğunu” ileri sürdü.

“Siz kimle halvet oluyorsunuz” diye soran Koç hakkında, Bilal Erdoğan’ın şikâyeti üzerine, fezleke düzenlendi. 20 Mayıs 2016’da ise anayasa değişikliği yapılarak dosyaları olan milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırıldı. Bunun üzerine Koç hakkında “hakaret” suçundan dava açıldı. Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi, “sanığın atılı suçu işlemediği” gerekçesiyle Koç’un 12 Haziran 2018’de beraatına karar verdi. Bu arada 24 Haziran 2018’de yapılan genel seçimlerde Haluk Koç, yeniden milletvekili seçildi.

Prof. Dr. Emre Kongar: FETÖ’nün yöntemlerini kullanmakla kalmıyorlar yaptıklarını sürdürüyorlar!

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI ESASTAN BOZDU

Koç’un avukatı Celal Çelik, bu nedenle karara itiraz etti. İtirazı inceleyen Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi, davada Koç lehine, “usulden bozma” kararı verdi. 20 Mayıs 2016’da, anayasaya eklenen geçici 20. maddenin genel düzenleyici hüküm olmadığı belirtilen kararın gerekçesinde, geçici maddenin, “20 Mayıs 2016 tarihi itibarıyla işlenmiş belirli fiillerle sınırlı olarak ilgili milletvekilleri hakkında dokunulmazlığın kaldırılması kararı mahiyeti taşıdığı” belirtildi.

HDP Eş Genel Bşk. Mithat Sancar: İktidar işine gelince FETÖ kumpası dediği davaların arkasına saklanıyor

‘YARGILAMAYA DEVAM EDİLMESİ YASAYA AYKIRI’

Anayasanın 83/4 maddesindeki “Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclis’in yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır” hükmünün uygulanma kabiliyeti bulunmasına karşın yargılamaya devam edilmesinin ‘yasaya aykırı’ olduğu belirtilen kararda, yerel mahkemenin kararının kesin olarak bozulmasına hükmedildiği belirtildi.

CHP PM Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer: “Mecliste anayasal darbe yapılmıştır ve meclis işlevsizleştirilmiştir”

DONULMAZLIKLARI KALDIRILMADAN YARGILANDILAR

Vekillikleri düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Güven ve Farisoğulları da de benzer durumdaydı. Üç milletvekili, 24 Haziran 2018’de yapılan seçimlerde yeniden milletvekili seçildi ve dokunulmazlık kazandı. Hukukçular, anayasanın 83/4 maddesi gereğince, yargılamaya devam edilmesi için “Meclis’in yeniden bir karar alması gerektiğini” belirtiyor.

Benzer Haberler