İstiklal bombacısı: Benim gibi bir Suriyeli kız daha var eyleme geçebilir

27 Aralık 2022 Salı

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının faili Suriyeli Ahlam Albashir’in sözde kocası Bilal Hassan isimli teröristin 16-17 yaşlarında bir Suriyeli kıza yer temin ettiğini söyledi. Albashir, Suriyeli kızın yanında patlayıcı olduğunu da iddia etti.

İstiklal Caddesi’nde Suriyeli Ahlam Albashır tarafından bombalı saldırı düzenledi. Terör saldırısında 6 kişi hayatını kaybetti 81 kişi de yaralandı. Albashır terör eyleminin ardından aynı gün içerisinde yakalanırken bağlantıları ve işbirlikçileri tespit edilip yakalandı.

Gazeteci İsmail Saymaz, terör saldırısına ilişkin Halk TV’deki köşesinde herhangi bir dava açılmadığını belirterek Albashır’ın ifadesinde yanında “patlayıcı” olan Suriyeli bir kızdan daha söz ettiğini yazdı. Saymaz’ın yazısı şöyle: 

“Bombayı caddeye bırakan Ahlam Albashir adlı Suriyeli kadının İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nde alınan 13 sayfalık ifadesi, “Bir kadın bombacı daha mı var?” sorusunu akla getiriyor.

Albashir, ifadenin son paragrafında, Suriye’den birlikte geldiği sözde eşi Bilal Hassan kod adlı teröristin 16-17 yaşlarındaki Suriyeli bir kıza yer temin ettiğini iddia ediyor. Albahsir, Suriyeli kızın ‘önemli malzemelerle’ geldiğini ifade ederek, yanında patlayıcı bulunduğunu kaydediyor.

İstiklal’deki terör saldırısında yeni ayrıntılar! Buluşmalar, keşif, planlama…

Albashir’in ifadesi şu şekilde:

“Bilal yaklaşık bir ay kadar önce Suriye’den 16-17 yaşlarında bir kızın yanında önemli malzemelerle Türkiye’ye geldiğini, bu kıza kalabilecek yer ayarlaması gerektiğini, karşılığında da çok miktarda para alacağını söyleyerek, kalmış olduğumuz atölyeden ayrılıp bir gün sonra (geri) geldi. Kıza kalacak yer ayarladığını, karşılığında 400 ABD doları aldığını söyledi. Suriye’den gönderilen bu kızın da benim gibi böyle bir eylemde kullanılacağını düşünüyorum. Bilal’in Esenyurt ve Esenler’de çok sayıda tanıdığı olduğunu biliyorum.”

Bu arada, Albashir’in ‘Semra Salih’ adıyla bir Facebook hesabı açtığı ve üzerinde bir cep telefonunun çıktığı belirlendi”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.