İstifaya zorlanan Morales, bir sonraki seçimlerde aday olmama şartını açıkladı

20 Kasım 2019 Çarşamba

Askeri bir darbe ile istifaya zorlanan ve ardından Meksika’ya sığınan Bolivya’nın eski devlet başkanı Evo Morales, eğer devlet başkanı olarak dönemini doldurmasına izin verilirse bir sonraki seçimlere katılmamaya razı olduğunu ifade etti.

Wall Street Journal’a konuşan Morales, kendisine birkaç ay daha görevini yürütme hakkı verilirse muhalefetle beraber çalışarak yapılacak yeni seçimleri denetlemesi için yeni bir seçim kurulu seçilmesi için çaba sarf edeceğini ifade etti. Bolivya’da 20 Ekim’de yapılan seçimlerde Morales sandıkların tamamı açılmadan zafer ilan etmişti. Seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddiaları protestolara sebep olmuştu ve OAS da yapılan inceleme sonucu seçimlerin uygun sekilde yapılmadığı sonucuna varmıştı. Morales, askerin müdahalesinden önce yeni bir seçim kurulu kurulması ve yeni bir seçim yapılmasını kabul etmişti.

Morales, istifa etmek zorunda kaldığı 10 Kasım tarihinden sonra kendi destekçileri ile kendini devlet başkanı ilan eden Jeanine Anez’in destekçileri arasında çıkan arbedeler hakkında, “Harekete geçen insanların temennisi diktatörlüğün istifa etmesi” dedi.

Benzer Haberler