İşte Türkiye’nin silahlı şiddet haritası

11 Nisan 2021 Pazar

İşte Türkiye’nin silahlı şiddet haritası

Umut Vakfı’nın Silahlı Şiddet Raporu’na göre geride bıraktığımız 2020 yılında Türkiye’de yaşanan 3 bin 682 olayda toplam 2 bin 40 kişi öldürüldü, 3 bin 668 kişi ise yaralandı.

Bireysel silahlanma ve bireysel şiddete karşı mücadele eden Umut Vakfı, yerel ve ulusal basında çıkan şiddet haberleri doğrultusunda hazırladığı “Türkiye’nin silahlı şiddet haritası”nı açıkladı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle insanların evlerine kapandığı 2020 yılında şiddet azalmak yerine arttı. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde sokakta insanların öldürüldüğüne tanık olundu.

Türkiye’de geçtiğimiz 2020 yılında 3 bin 682 silahlı şiddet olayı yaşandı. 2019’da bu sayı 3 bin 623’tü. Şiddet şampiyonu 441 olayla İstanbul oldu. Bu olaylarda 205 kişi hayatını kaybederken 478 kişi de yaralandı. Samsun ise 187 olayda 59 kişinin öldüğü, 163 kişinin de yaralandığı olaylarla Samsun oldu.

Sadece bir olay yaşanan ve tek can kaybı veren Artvin ise en güvenli il olarak öne çıktı.

İNTERNETTEN SİLAH SATIŞI YASAKLANSIN

Nazire Dedeman’ın 1993’te 17 yaşındayken ölen oğlunun adına kurduğu Umut Vakfı, 28 yıldır bireysel silahlanmaya mücadele ediyor. Raporda şiddetin önüne geçmek için yetkililere şu önerilerde bulunuldu:

  • Silah edinme sayısı ikiye indirilmeli.
  • Taşıma ruhsatında hakim ve avukat referans sistemi getirilmeli.
  • Evde silah bulundurmak için eş rızası aranmalı.
  • İnternetten satış yasaklanmalı.
  • Ekranlarda hiçbir silahın kullanılması­na izin verilmemeli.
  • Oyuncak silahlara satış ve sergileme sınırlaması getirilmeli.

Benzer Haberler