İşte Saray ve medyasının görmediği dünya

Yayın tarihi: 16 Aralık 2020 Çarşamba 7:53 pm - Güncelleme: 16 Aralık 2020 Çarşamba 8:06 pm

Ekmek tartışmaları, milletin midesine giren bir kuru lokma… Saray ve medyasına göre, Türkiye’de evine ekmek götüremeyen kimse yok. TELE1 muhabirleri İsmail Denizhan ve Alev Olgay Erbesler, İstanbul sokaklarında, ekmek götürecek evi olmayanların dünyasına girdi. Cezaevinden koronavirüs nedeniyle izinle çıkmış Ümran Verdioğlu, bir lokma ekmek için sokaklardaki yaşam mücadelesini anlattı. Saray ve medyası onu görmüyor ama o bütün olup bitenleri 2 pilli radyosundan takip ediyor. Verdioğlu, “Kuru ekmekle karın doyar” diyen AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin’e sesleniyor: Sadece bir gün soframıza gel…

İstanbul’un Cihangir semtinde metruk bir yapıdan bozma barınak, onlara yuva oldu. 59 yaşındaki Ümran Verdioğlu cezaevinden koronavirüs sebebi ile 8 ay önce izinle çıktı. Gidecek bir yeri yoktu, sokaklardan tanıdığı bir yurttaş ona barınağının kapısını açtı.

“HER ŞEY BİR LOKMA EKMEK İÇİN”

Verdioğlu, tıpkı arkadaşları gibi çöplerden çıkarıyor rızkını. Verdioğlu, İçecek kutuları toplayarak karnını doyurmaya çalışıyorum diyerek “Bu benim battaniyem, bu da benim tulum… Evimi sırtımda taşıyorum içecek kutuları topluyorum. Üç beş gün biriktiriyorum götürüp satıyorum. Her şey bir lokma ekmek için..” dedi.

“CEZAEVİNİ ÖZLER HALE GELDİM”

Pandemi ve sokağa çıkma yasaklarının zaten zor yaşamlarını daha da zorlaştırdığını ifade eden Verdioğlu, “Ben cezaevini özler hale geldim. Suç işlememek için şu anda ben sıkıyorum kendimi. Saldılar beni dışarı, ne yapacağımı bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

“MEDYAYA GÖRE HERKESİN KEYFİ YERİNDE”

Ümran Verdioğlu, her gün dinlediği haberlerdeki Türkiye’yi yorumladı. Verdioğlu, “Bütün kanallar el birliği yapmışcasına, ‘bu ülke güllük gülistanlık, herkesin keyfi yerinde, bu memlekette aç yok. Bu memleket çok iyi gelir düzeyinde… Devletin borcu yok..” ifadelerini kullandı.

“GERÇEK, MEDYANIN ANLATTIĞI GİBİ DEĞİL”

Medyanın sunduğu ve iktidarın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen, Verdioğlu çöpten topladığı domateslerle kendi dünyasını anlattı: Gerçek medyadaki gibi değil, sokaktaki hayat çok başka… Bu ülkenin madem bu kadar çok geliri var, madem bu kadar refah düzeyindeyiz; niye bu kadar insan sokakta kalıyor? Neden bu kadar insan aç?

“AKP’Lİ VEKİL SADECE BİR GÜN SOFRAMIZA GELSİN”

8 aydır sokakta yaşayan Ümran Verdioğlu, kuru ekmekle karın doyacağını söyleyen AKP’li milletvekiline seslendi. Verdioğlu, “Onu söyleyen AKP’li milletvekili bir gün bizimle yemek yesin. Sadece bir öğün kuru ekmek yesin göreyim onu. İnsanlar çöplerden ekmek toplamaya çalışıyor. Ben mecbur muyum çöpten geçinmeye.” ifadelerini kullandı.