Omicron etkisi! Hastanelerde metrelerce test kuyruğu! Vaka sayısı 50 bini aştı

5 Ocak 2022 Çarşamba

Omicron varyantının etkisi yeni yılla birlikte kendini gösterdi. Hastanelerde uzun PCR testi kuyrukları oluştu. Sağlık Bakanlığı verilerine göre vaka sayısı patladı, 50 bini aştı.

Omicron varyantının hızla yayılmasıyla ülkede vaka sayıları endişe verici boyutlara ulaştı.  Türkiye’de son 24 saatte 54 bin 724 koronavirüs vakası tespit edildi. 26 bini aşkın iyileşen kişi olurken, 127 kişi ise koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Türkiye’de günlük vaka sayısı 28 Nisan’dan yaklaşık 8 ay sonra ilk kez 40 binin üstüne çıktı ve 3 Ocak’ta 44 bin 869 4 Ocak’ta 54 bin 724 olarak açıklandı. Böylece 20 Aralık’ta 18 bin 762 olan vaka sayısı, iki haftada iki katın üstünde arttı.

Vaka sayısı 50 bini de aştı!

Covid-19 testlerinin pozitiflik oranında da ciddi bir artış yaşandı. 20 Aralık’ta yüzde 5,34 olan test pozitiflik oranı, 3 Ocak itibariyle yüzde 12,16’ya yükseldi. Artan Covid-19 vakaları sonrası birçok ilde Covid-19’a yakalanıp yakalanmadığını öğrenmek için test yaptırmak isteyen yurttaşlar, devlet hastanelerinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine göre; Bu illerden biri de İzmir. İzmir’deki devlet hastanelerine geçtiğimiz aylarda PCR testi için başvuran yurttaşların sayısı günlük 200’lere kadar düşmüştü. Bugünlerde ise başvuru sayıları 6-7 kat artmış durumda. Gaziemir Devlet Hastanesi’nde günlük bin 400’ün üzerinde test başvurusu yapılıyor. Alsancak Devlet Hastanesi’ne yaklaşık 800 kişi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne yaklaşık bin 400 kişi, Ege Üniversitesi Hastanesi’ne ise yaklaşık 1500 kişi her gün PCR testi için başvuruyor. Gün içinde hastanede test için bekleyen hasta sayısı 300’lere kadar çıkıyor.

Aydın’da da durum çok farklı değil. Atatürk Devlet Hastanesi’nde günlük 100’lere kadar düşen test başvuru sayısı yeniden 600’lere çıkmış durumda.

‘HASTA DEĞİLSEM BİLE BURADA OLACAĞIM’

Çiğli Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde test için kuyrukta bekleyen bir yurttaş, “Boğaz, baş ve eklem ağrısı şikâyetleriyle test olmaya geldim. Kayıt kuyruğu, test kuyruğu derken 40 dakikadır bekliyorum. Bu işlemlerin tamamı kapalı alanda oluyor. Hasta değilsem bile bu ortamda 40 dakika beklediğim için virüs kapacağım” dedi.

Gaziemir Devlet Hastanesi’nde kuyruk bekleyen bir yurttaş ise, “Önümde neredeyse 150 kişi var. Sıranın bana gelmesi belki 1 saat sürecek. Kuyruk uzun olduğu için beklemeden gidenler oldu. O insanlar pozitifse ve kuyruktan dolayı test olmadıysa bunun sorumlusu kim olacak?” diye konuştu.

Benzer Haberler