İşte Merkez Bankası kararına ‘Dolar’ın ilk tepkisi

25 Temmuz 2019 Perşembe

İşte Merkez Bankası kararına ‘Dolar’ın ilk tepkisi

Güne 5.70’in hemen üzerinde başlayan dolar/TL, Merkez Bankası’nın faizleri 4 baz puan indirdiğini açıklamasının hemen ardından TL’de dalgalanma yaşandı. İlk tepki olarak 5.77’ye çıkan dolar/TL, ardından 5.66 seviyelerine kadar düştü.

 

Merkez Bankası, yeni başkan Murat Uysal’ın göreve gelmesinin ardından yapılan ilk Para Politikası Kurulu toplantısında faizleri 425 baz puan düşürerek 19.75 seviyesine çekti.

Son Dakika! Merkez Bankası faiz indirdi! İşte piyasanın ilk tepkisi

Gün içerisinde 5.69 seviyelerine kadar inen ve karar öncesi 5.70 seviyesinde yer alan dolar/TL, faiz indirim kararının ardından 5.77 seviyelerine kadar yükseldi. Euro/TL ise 6.4384 seviyesine kadar çıktı.

Reuters’ın anketine göre beklentiler politika faizinin yüzde 19-23 bandında yani 100-500 baz puan indirim aralığında şekilleniyordu.

Bankacılara göre TL açısından en büyük avantaj ise küresel faizlerin oldukça düşük küresel risk iştahının ise canlı seyretmesi. Bunun ötesinde bugün ECB önümüzdeki hafta ise ABD Merkez Bankası’nın politikalarını daha da gevşeteceği öngörülüyor.

EN YÜKSEK 5.73 OLDU

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik yaptırım öngörmediği şeklinde algılanan ilk açıklaması ile geçen hafta 5.6140 seviyesine kadar gerileyen dolar/TL bu hafta ise en yüksek 5.7370’i gördü.

TCMB kararının ardından takip edilecek ECB kararının da TL üzerinde etkili olması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası’nın bugünkü faiz kararıyla para politikasını daha da gevşetmesine neredeyse kesin gözüyle bakılırken yatırımcıların merak ettikleri merkez bankasının bu gevşemeyi kademeli olarak mı yoksa tek ve büyük bir adımda mı hayata geçireceği.

Piyasada ABD ile ilişkilerin seyri yakından izlenmeye devam edilirken; küresel piyasalarda İran-İngiltere gerilimi takip ediliyor, ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve ABD şirket bilançoları izleniyor.

Tahvil piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama %16.48 oldu. 2 yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanış %17.96 seviyesinden gerçekleşti.

Benzer Haberler