İşte koronavirüsün vücutta en çok saldırdığı yer

6 Ekim 2020 Salı

İşte koronavirüsün vücutta en çok saldırdığı yer

Koronavirüsün en yaygın semptomları olan ateş, öksürük ve nefes darlığı olarak belirlenmişti. ABD’de yürütülen bir araştırma, yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarında nörolojik semptomların oldukça sık görüldüğünü ortaya koydu.

ABD’de yapılan bir araştırma koronavirüste bir gerçeği daha ortaya çıkardı.

NÖROLOJİK SEMPTOMLARA RASTLANDI

AA’nın “Annals of Clinical and Translational Neurology” dergisinde yayımlanan çalışmadan derlediği habere göre , Chicago’daki hastanelere Covid-19 tanısıyla bahar aylarında yatırılan 509 hastanın yüzde 82’sinde nörolojik semptomların da görüldüğü belirtildi.

ORGANLARDA HASAR BIRAKIYOR

İlk başta sadece ateş, öksürük ve nefes darlığı olarak belirlenen hastalığın belirtilerine organlarda hasar, deride değişiklik, sindirim ile beyin ve sinir sistemi rahatsızlıklarının da girdiği ifade edildi.

FARKLI BELİRTİLER GÖZLEMLENDİ

Araştırmada nörolojik belirtiler olarak Covid-19 hastalarının yüzde 45’inde kas, yüzde 38’inde de baş ağrılarına rastlandığı kaydedilirken, neredeyse hastaların üçte birinde beyin yapısı ya da fonksiyonunda değişiklikler olarak tanımlanan ensefalopati görüldü.Yapılan araştırmada incelenen hastaların yüzde 30’unda baş dönmesi, yüzde 16’sında tat ve yüzde 11’inde de koku kaybı görüldü.

 

Benzer Haberler