İşte Erdoğan ve Biden arasında yaşanan ‘F-16’ konuşması

31 Ekim 2021 Pazar

İşte Erdoğan ve Biden arasında yaşanan ‘F-16’ konuşması

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Roma’daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan “F-35’ten kaynaklanan 1 milyar 400 milyon dolar ödememiz vardı. Bu süreci nasıl iyi bir konuma taşırız. Bunun üzerinde durduk. Burada F-16’ların modernizasyonu yada yenilerinin alımı gündeme geldi.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Uluslararası gündeme katkıda bulunduk. Son 2 gündür gerçekleştirdiğimiz zirve toplantısında bu çalışmalarımızı nihayete erdirdik. G-20 Roma zirvesinin tüm insanlık için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Salgının olumsuzluklarının hissedilmeye devam edildiği dönemde ekonomilerimizin dayanıklılığını artıracak politikaları ele aldık. Ekonomilerimiz hala ciddi meydan okumalarla karşı karşıya. Özellikle emtiya fiyatlarda ve borçluluk oranlarında artışlar yaşanıyor.

Tedarik zincirinde meydana gelen kırılmaların olumsuzluk yansımalarını boş kalan market rafları ve uzayan benzin kuyruklarında görüyoruz. Tüm bu gelişmeleri biz de yakından takip ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz destek ve teşvik paketleri ile halkımızın tüm kesimlerinin yanında olduk. Kendi ekonomimizi geliştirme yanında küresel iktirsaszlığın önüne geçilmesinde katkıda bulunmak için çalışıyoruz.

Aşı milliyetçiliğinin halen sürdürülmesi kabul edilemez. Bu değerlendirmemizi G20 liderleriyle de paylaştık. Yerli aşımızı vatandaşlarımızla birlikte tüm insanlığın hizmetine sunacağız.

Aşı milliyetçiliğinin halen sürdürülmesi kabul edilemez. Bu değerlendirmemizi G20 liderleriyle de paylaştık. Yerli aşımızı vatandaşlarımızla birlikte tüm insanlığın hizmetine sunacağız.

Türkiye olarak Paris İklim Anlaşmasını geçtiğimiz haftalarda onayladık. Ülke olarak bu konuda iyi seviyede bulunuyoruz. Yeşil Kalkınma devrimi ile inşallah bu alanda öncü bir rol izleyeceğiz. Eylem planlarıyla bu alanda ülkemize ve uluslararası camiaya desteklerimizi sunacağız. İklim değişikliğinde ülkelerin eşit konumda bulunmadığına dikkat çektik.

Erdoğan-Biden görüşmesinde Beyaz Saray’dan S-400 ve ‘hukuk’ vurgusu

Gıda güvenliğini ön plana çıkardık. Salgının küresel ölçekte gıda krizini derinleştirdiğini görüyoruz. Dünya nüfusunun yüzde 10’dan fazlası 810 milyon insan yetersiz beslenme tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. İçinde bulunduğumuz çağda hiç kimsenin bana ne başkasından deme şansı yoktur.

Halı hazırda 3,6 milyonu Suriye’deki savaştan kaçanlar olmak üzere 5 milyona yakın insana ev sahipliği yapıyoruz. Afganisatan kaynaklı göç yükünü en fazla hisseden ülkelerden biriyiz. G-20 bünyesinde çalışma grubu oluşturulması gerektiğini önermiştik. Bu grubun başkanlığına talibiz.

(Güney Kafkasya konusuyla ilgili) Bu bölgede biz 6’lı bir yapılanmanın isabetli olacağı konusunu devamlı işliyoruz. Rusya, Azerbaycan, Türkiye, İran, Ermenistan ve Gürcistan. 6’lı olarak böyle bir adımı atalım ve bu bölgeye barışı getirelim dedik. Bu konuda İlham Aliyev zaten Ermenistan ile görüşmeyi yapıp barış teklifini yaptı. Gürcistan’ın olumsuz yaklaşımı var. Burada hepsinde olumlu hava eserse burada bir platform oluşturulabilir. Oluşursa burası seri bir şekilde barış havasına dönüşür. Biz de Türkiye olarak Ermenistan ile ilişkileri de açık ortaya koyarız.

SORU-CEVAP

SURİYE AÇIKLAMASI

Şüphesiz Suriye’de bulunan bu terör örgütleri PKK, PYD, YPG gibi bunların özellikle Amerika’dan aldıkları destekler konusunda kendilerine bu desteklerle ilgili üzüntümüzü, bu desteklere yönelik NATO üyesi ülkeler olarak bunun bizde meydana getirdiği üzüntüleri ifade ettik. Ve bu konularda bizim dayanışmamızı zedeleyecek adımlar olduğunu da söyledik. Dışişleri Bakanlarımızın karşılıklı sıkı irtibat halinde olmaları konusunda, savunma bakanlarımızın bu noktadaki ilişkilerini gündeme getirdik. Bugüne kadar olan süreç böyle devam etmeyecektir.

AFGANİSTAN GÜNDEMİ

Afganistan konusu gündeme geldi. Brüksel görüşmesinde, Hamid Karzai Havalimanı gündemimizdeydi. Öyle gelişmeler oldu ki, biz askerimizi çekmek durumunda kaldık. Türkiye, Katar gibi, bunu yanında Taliban nasıl bir tavır ortaya koyacak? Onu da zaman içerisinde göreceğiz. Şu anda tabii Taliban bizlerle Afganistan’daki büyükelçiliğimizde bizlerle görüşmelerini yapıyorlar. Ne gibi adımlar atacağız, bunları zaman gösterecek. Kadınlara yönelik eğitim anlayışı nasıl gelişecek? Bizim sosyolojik yaklaşımız ile Taliban’ın yaklaşımı ne kadar örtüşecek? Buna göre de adımlarımızı atmış olacağız.

F-16 VE F-35 AÇIKLAMASI

Bu ortak mekanizmadan ifade edilen özellikle şu anda ekonomik ilişkilerde gerek bizim Hazine, Maliye Bakanlığı, gerekse ABD’nın Hazine, Maliye Bakanlığı, aynı şekilde Dışişleri Bakanlarımızın birbiriyle daha sıkı görüşmelerinin gereğini vurguladık. Bİden’la görüşmemiz dar kapsamlıydı. Bu dar kapsamlı görüşmede de F-35’ten kaynaklanan bizim 1.4 milyar dolar bir ödememiz vardı ve bu ödemeden hareketle bu süreci nasıl iyi bir konuma taşırız, bunun üzerinde durduk. Daha çok F-16’lar gündeme geldi. Elimizdekilerin modernizasyonu ve yeni F-16 verilmesi gündeme geldi. Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Biden’ın olumlu yaklaşımı gördüm.

ABD: Türkiye artık F-35 programına dahil değil

Benzer Haberler