İşte Erdoğan ile Süleyman Soylu arasında geçen istifa diyaloğu

13 Nisan 2020 Pazartesi

İşte Erdoğan ile Süleyman Soylu arasında geçen istifa diyaloğu

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa etmeden önce AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve aralarında geçen diyalogu bugünkü köşesinde yazdı.

Selvi, bugünkü yazısında istifa kararının Erdoğan’la görüştükten sonra alındığını iddia etti ve o görüşmede geçtiğini iddia ettiği diyaloğa da köşesinde yer verdi.

AKP Kadın Kolları Genel Başkanı’ndan Soylu’ya: ‘Destursuz ayrılır ise…’

Selvi’ni “Erdoğan ile Soylu arasında istifa konuşması” başlıklı yazısında ilgili bölüm şöyle:

Süleyman Soylu, istifa açıklamasında, ”sayın cumhurbaşkanım benim bağışlasın…Onurla yürüttüğüm İçişleri bakanlığı görevimden istifa ediyorum” dediği için, bu kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşerek mi alıp almadığı tartışma konusu olmuştu.

Erdoğan Soylu’nun istifasını neden kabul etmedi? Taht kavgasında kazanan yok

Süleyman Soylu gibi, tecrübeli bir siyasetçinin kendisini bu göreve getiren ve her defasında arkasında duran Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi vermeden böyle bir kararı açıklamasını beklemiyordum. Erdoğan’ın kamuoyuna yapılan açıklamadan istifa kararını öğrenmesine ihtimal vermiyordum. O nedenle işin perde arkasını öğrenebilmek için Süleyman Soylu ile zaman zaman görüştüğüm telefon numaralardan kendisine ulaşmaya çalıştım. Ancak Soylu telefonlarını kapatmıştı. Yakın çevresine ulaştığımda ise, “Cep telefonlarını kapattı. Başka bir numara yanında” yanıtını aldım. Soylu’nun açıklaması kamuoyuna ulaştığı anda o eşi Hamdiye hanımla Ankara’dan, İstanbul’a doğru yola çıkmıştı bile.

‘Süleyman Soylu’nun TBMM’de ettiği yemin düşmüştür, yeniden atanması gerek’

İSTİFADAN ÖNCE ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜ

Peki Süleyman Soylu, istifa kararını açıklamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü mü? Edindiğim bilgiye göre görüşmüş. Hem de kapsamlı bir görüşme gerçekleşmiş.Kamuoyuna açıklama yapılmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Süleyman Soylu arasında bir görüşme gerçekleşmiş. Soylu, sokağa çıkma yasağıyla ilgili yaşanan kargaşadan dolayı tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu söylemiş. Bedel ödeme adına istifa etmek istediğini ifade etmiş.

Muharrem İnce’den istifa tepkisi: Tam bir saray tiyatrosu

ERDOĞAN İLE SOYLU ARASINDAKİ DİYALOG

Erdoğan ile Soylu arasında şu diyalog gerçekleşmiş.

Erdoğan – Gerek yok.

Soylu – Efendim konjonktür onu gerektiriyor. Sizin elinizi rahatlatmak için istifa ediyorum

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci bir şey söylemesini beklemeden,”Hakkınızı helal edin” demiş.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Benzer Haberler