İşte CHP’de grup başkanvekilliğine aday olan 8 isim

31 Mayıs 2023 Çarşamba

Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre süreci yerel seçimler sonrasına bırakılırken, Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekili olmaması nedeniyle 8 isim grup başkanvekili olmak için adaylığını koydu.

 

Partide seçimle ilgili değerlendirmeler milletvekilliği yemin töreninin ardından hafta sonunda yapılacak. Cuma olması beklenen yemin töreninden hemen sonra CHP, cumartesi günü grup başkanvekillerini seçecek. Engin Altay’ın yeni dönem için aday olmayacağı söylenirken Engin Özkoç da milletvekili olmadığı için başkanvekilliği yapamayacak. Özgür Özel’in ise yeni dönemde Kemal Kılıçdaroğlu milletvekili olmayacağı için CHP Grup Başkanlığı’na gelmesi bekleniyor.

Özgür Özel, 3 grup başkanvekilliği için 8 adayın talepte bulunduğunu açıklamıştı. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, bu isimlerin arasında Murat Emir, Ali Mahir Başarır, Mahmut Tanal, Zeynel Emre, Murat Bakan, Gökhan Günaydın, Ali Öztunç ve Bülent Tezcan yer alıyor.

Akşener’den parti içi muhalefete karşı plan

CUMARTESİ YAPILACAK

Kurultay sürecine ilişkin konuşan CHP kaynakları, “Yapılan toplantılar sonrası da kurultayla ilgili konular değerlendirilecektir” dedi. Seçimlerin değerlendirileceği MYK perşembe günü, Parti Meclisi ise cumartesi günü yapılacak.

FARKLI FİKİRLER GÜNDEMDE

Partide kurultayla ilgili farklı farklı fikirler bulunuyor. Bazı isimler yerel seçimler öncesi partide tamamen bir yenilenme olması gerektiğini savunuyor. Bir kanat ise Kılıçdaroğlu’nun devam etmesini ancak yanındaki ekibin değiştirilmesini öneriyor.

Haziran’da olağanüstü bir kurultay süreci de olabileceği söylenirken sürecin normal olarak işletilerek kasım ya da aralıkta kurultayın toplanabileceği belirtiliyor. Ayrıca kurultayda genel başkan seçiminin yerel seçimler sonrasına bırakılması da konuşulanlar arasında bulunuyor.

Sinan Oğan’ın ‘Sığınmacıların gideceği takvim hazır’ açıklamasına AKP’li isimden yalanlama