İşte AKP kongrelerinin koronavirüs bilançosu

23 Şubat 2021 Salı

İşte AKP kongrelerinin koronavirüs bilançosu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘lebaleb’ olarak nitelendirilen AKP il ve kadın kongrelerinin faturası yeni koronavirüs tablosuna yansıdı… İstanbul, Sakarya, Giresun, Erzurum, Tokat, Malatya, Balıkesir ve Niğde’de görülen vaka sayıları gözle görülür şekilde arttı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam Twitter hesabından 15-21 Şubat 2021 haftasına ait corona virüsü vaka sayılarını il il paylaştı.

Sözcü’de yer alan habere göre; 100 bin nüfusa karşılık gelen vaka sayısında bazı illerde belirgin artış olduğunu ifade eden Bakan Koca’dan tedbirlere uyma çağrısı gelse de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘lebaleb’ olarak nitelendirilen AKP il ve kadın kongrelerinin yapıldığı illerdeki vaka yükselişi dikkati çekti.

Haftalık vaka sayısında Samsun ve Ordu’dan sonra en büyük artışın yaşandığı üçüncü şehir olan Giresun’da 8 Şubat’ta AKP İl Kongresi yapılmıştı. 8-14 Şubat tarihleri arasında Giresun’da 184.34 olan vaka sayısı 15-21 Şubat tarihleri arasında 217.51’e yükseldi.

Kongrelerin yapıldığı İstanbul, Sakarya, Giresun, Erzurum, Tokat, Malatya, Balıkesir ve Niğde’de de vaka sayıları gözle görülür şekilde arttı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Rize’deki salonda sosyal mesafe kuralına uyulmayan kongrede partililere seslenen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İşte şu salonun hali… Bakın bir kongre yapıyoruz, salgının olduğu bir dönemde kongre yapıyoruz ve Rize’de salon lebaleb dolu” diyerek kalabalığı övmüştü.

BAKANA TEPKİ YAĞDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tedbirlere uyulması konusunda yaptığı paylaşıma tepki yağdı. İşte o tepkiler:

 

İSTANBUL’DA DA VAKA SAYISI ARTTI

İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu’nun geçen günlerde “Süreç olarak şu anda iyi bir pozisyondayız. İstanbul 1 Mart’tan itibaren olacak kısıtlamaların azalmasına hazır” açıklaması yaptı ama kentte vakalar durmadı. İstanbul’da 8-14 Şubat haftasında 100 binde 60.19 vaka görülürken bu sayı 15-21 Şubat arasında 68,23’e yükseldi.

NORMALLEŞME 1 MART’TA BAŞLIYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşmenin 1 Mart’tan itibaren başlayacağı yönündeki açıklaması sonrası, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca detayları şöyle paylaşmıştı: “Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşecegiz. 1 Mart itibariyle süreç belirlenen kriterler çerçevesinde dört risk seviyesinde Valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak.”

DÖRT KATEGORİ BELİRLENDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, normalleşme takviminin ülke genelinde nasıl uygulanacağı ve illerin risk durumuna göre nasıl sınıflandırılacağı hakkında detayları paylaştı. Buna göre iller vaka sayılarının nüfuslarına oranı doğrultusunda “düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve çok yüksek riskli” olarak
sınıflandırılacak.

***

İllerin kategorisi nasıl belirlenecek?

Fahrettin Koca, düşük riskli illerin ‘mavi’, orta riskli illerin ‘sarı’, yüksek riskli illerin ‘turuncu’, çok yüksek riskli illerin ise ‘kırmızı’ ile gösterileceğini de açıkladı. İllerin risk durumunun belirlenirken şu kriterler göz önünde bulundurulacak:

***

Pozitif oranı yüzde üçün altında olmalı

Haftalık vaka sayılarını ve normalleşme açıklamalarını BirGün’e değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala şunları söyledi:

“Avrupa Birliği Hastalıkları Konsolide Önleme Merkezi bu verileri Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı gibi 7 günde bir değil de 14 gün de bir yayımlıyor. Normalleşme için bizim asıl değerlendirmemiz 14 günlük yeni olgu görülme sıklığının yüz binde 10’un altına düşmesi. O zaman rahat bir nefes alabiliriz. Bunun haricindeki yaklaşımlar gerçekçi yaklaşımlar değil. Dünyada kabul edilen ölçüt ise ‘14 günlük vaka sayısının 100 binde 20’nin üzerindeyse yüksek riskli ve 100 binde 50’nin üzerindeyse çok yüksek riskli’ şeklinde.

Değerlendirme için üç veri şart

14 günde yeni olgu sayısı 100 binde 10’un altına düşmeli. 100 binde olgu görülme sıklığı normalleşmeyi konuşmak için tek başına yeterli değil. Nüfusa göre ne kadar test yapıldığı ve yapılan testlerdeki pozitiflik oranı da açıklanmalı. Türkiye’de pozitiflik oranı yüzde altı civarında ama bu yüzde üçün altında olmalı. Sonuç olarak 100 binde olgu görülme sıklığı, yapılan test sayısı ile yapılan test sayıları içindeki pozitiflik oranı da açıklanmalı. Bu üç veriyi birden değerlendirerek o ilde salgının ne durumda olduğuna karar verebiliriz.”

***

AKP kongrelerinin yapıldığı illerde vaka sayıları arttı. 100 binde görülen vaka sayısı şöyle gerçekleşti:

Benzer Haberler