Ekrem İmamoğlu ikinci kez mazbatasını aldı

27 Haziran 2019 Perşembe

Rakibi AKP’li Binali Yıldırım’a 806 bin 767 oy fark atarak tarihi bir zafer kazanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün mazbatasını ikinci kez aldı.

YSK tarafından iptal edilen 31 Mart seçimlerini de kazanan İmamoğlu böylece 3 ay içinde ikinci kez mazbatasını almış oldu.

23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu Çağlayan Adliyesi’ne gelerek mazbatasını aldı.

GÖREVİ TESLİM ALAN İMAMOĞLU: ALLAH MAHCUP ETMESİN

İmamoğlu şöyle konuştu;

İBB’nin mührünü devraldım, daha önce de mazbatamızı almıştık. Böyle kadim bir kente belediye başkanlığı yapmanın kutsallığını herkes biliyor ve hissediyor. Şu anda en fazla hisseden benim diye düşünüyorum. Bu şehrin tarihine, maneviyatına, geçmişten bugüne her şeyine sahip çıkacak, doğrular yapmaya çalışacak yanlışlar yapmaktan sakınacak bir yönetim anlayışını ortaya koymayı istiyorum.

Mazbatasını alan İmamoğlu’nun bir sonraki durağı Saraçhane’deki İBB Başkanlığı. Binlerce yurttaş, İstanbul’un seçilmiş başkanını karşılamak için Saraçhane’de bekliyor.

Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ve CHP yetkilileri ile birlikte İl Seçim Kurulunun bulunduğu İstanbul Adliyesi’ne geldi. Mesai bitiminin ardından adliyeye gelen İmamoğlu, protokol kapısından binaya giriş yaptı. Ekrem İmamoğlu, düzenlenen törenle mazbatasını İstanbul İl Seçim Kurul Başkanı Ziya Bülent Öner’den aldı. Kısa bir teşekkür konuşması yapan İmamoğlu, “Şehrimize, milletimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın en büyük kenti İstanbul. Türkiyemizin lokomotif şehri. Seçim sürecinde görev yapan 39 ilçe seçim kurulu heyetlerine, dünden bu güne bütün ilçelerde görev yapan sandık kurulu üyelerine, siyasi parti temsilcilerine, demokrasinin ana teminatı olan sandıklardan çıkan neticeyi tutanaklara dönüştürüp milletimizin iradesinin neticeye kavuşmasında katkı sunan her demokrasi neferine teşekkür ediyorum. Bugünkü mazbatamızı çoğunluğu kadın olan bir heyetin imzasıyla görevimi teslim alacağım. Bu aynı zamanda bize kamu yönetiminde cinsiyet eşitliği adına, kadınların toplumdaki yeri adına değerli bir mesajdır”ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, mazbata töreninin ardından görevi devralmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesine gitti.

Mazbatasını aldıktan sonra Saraçhane’deki İBB binasına doğru yola çıkan İmamoğlu, burada görevi vekaleten yürüten İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan görevi devralacak.

Saraçhane önünde binlerce İstanbullu İmamoğlu’nu bekliyor

Devir teslim töreni öncesi Saraçhane’deki İBB binası önünde, hafta içi olmasına ve güneşe rağmen binlerce İstanbullu var. İBB’nin önündeki alanda “Her şey çok güzel oldu”, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atılıyor.

İmamoğlu, görevi İstanbul Valisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Yerlikaya’dan, İBB’nin Saraçhane’deki binasında gerçekleştirilecek devir teslim töreniyle devralacak. CHP’li milletvekilleri de devir teslim töreni için bir bir İBB binasına geliyor.

İmamoğlu daha sonra Saraçhane’deki belediye binası önünde kendisini bekleyen vatandaşlarla bir araya gelecek.

Bu arada devir teslim töreni nedeniyle saat 15:30 itibariyle Saraçhane-Vezneciler yönü, çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Bölgede yoğun trafik yaşanıyor.

Alandaki otobüsten yapılan “Başkanımız şu anda mazbatasını almış bulunuyor, buraya doğru geliyor” anonsu büyük alkışla karşılandı.

 

Benzer Haberler