İstanbul’dan sonra Ankara’da da ikinci baro için başvuru yapıldı

Yayın tarihi: 21 Ağustos 2020 Cuma 3:28 pm - Güncelleme: 21 Ağustos 2020 Cuma 3:28 pm

İstanbul’un ardından Ankara’da da ikinci baro kurulması için Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) resmi başvuru yapıldı. Yeni baronun kurucular kurulu üyesi Eyüphan Korkmaz, mevcut Ankara Barosu’nu eleştirerek, “Türkiye kamuoyunu yaralayan Ankara Barosu Başkanı’nın yaklaşımıydı. Belki bu bardağı taşıran son damlaydı ama bunun öncesinde gerek 15 Temmuz’da alınan tavırlar, Gezi olaylarında alınan yaklaşımlar, var olan sorunları kronik hale getirdi” dedi.

‘Çoklu baro’ yasasının yürürlüğe girmesinin ardından avukat sayısının 5 bini aştığı illerde 2 bin imza birden fazla baro kurulmasının önü açılmıştı. İkinci baro için ilk girişim İstanbul’dan gelmişti. Şimdi Ankara’da ikinci baro için resmî süreç başladı. Ankara’da 10 hukuk derneği bir araya gelerek ikinci baronun kurulması için TBB’ye başvuruyu gerçekleştirdi.

TBB’ye başvuru öncesinde Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan yeni baro kurucular kurulu üyesi Eyüphan Korkmaz, “Bu, yılların bir özlemiydi. Belki Ankara’daki bir tıkanıklığın, var olan sorunların çözümü noktasında tatlı bir rekabet içerisinde kronikleşmiş birçok mesleki soruna çözüm oluşturabilme noktasında diğer meslektaşlarımızın bir araya gelmesi noktasında bir gayreti. Bunun için bir araya gelsin” diye konuştu.

Korkmaz bütün avukatları kucaklayıcı bir yaklaşım içinde olacaklarını belirterek şunları söyledi:

“En son bu kanunun çıkmasının gerekçelerinden bir tanesi tüm Türkiye kamuoyunu yaralayan Ankara Barosu Başkanı’nın yaklaşımıydı. Belki bu bardağı taşıran son damlaydı ama bunun öncesinde gerek 15 Temmuz’da alınan tavırlar, Gezi olaylarında alınan yaklaşımlar, daha önceki genel kurullardan sonra oluşan diğer grupları hiçbir şekilde kucaklamıyor oluşları, var olan sorunları kronik hale getirdi. Bu da yeni bir oluşuma ihtiyaç duyulması gereğini doğurdu.”