İstanbul’daki fırınların yarısından fazlası ekmeği yüksek fiyattan satıyor!

28 Kasım 2020 Cumartesi

İstanbul’daki fırınların yarısından fazlası ekmeği yüksek fiyattan satıyor!

İstanbul Valiliği, yapılan denetlemeler sonucunda 2 bin 898 fırından bin 571’inin ekmeği yüksek fiyata sattığını tespit ettiğini açıkladı.

İstanbul’da 2 bin 892 fırının gramaj, fiyat ve tarife denetimi yapıldı. Valilik tarafından yapılan denetlemelerde bin 571 fırının ekmeği yüksek fiyata sattığı tespit edilirken bu fırınlar hakkında ‘haksız fiyat artışı’ tutanağı düzenlendiği öğrenildi.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada 20-24-25-26 Kasım’da kaymakamlıklar,  il ticaret müdürlüğü, ilçe emniyet müdürlüğü ve ilçe tarım, gıda ve hayvancılık müdürlüğü ekiplerinin katılımıyla fırınların denetlendiği belirtildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“200 GRAM EKMEĞİN FİYATININ 1,5 LİRA OLMASI GEREKİYORDU”

“Fırınlarda ekmek fiyatlarının İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İSTESOB) tarafından açıklanan azami ekmek fiyat tarifesinde yer aldığı gibi 1 kg ekmek fiyatının azami 7.50 TL’ye (200 gram ekmek 1,5 TL) denk gelecek şekilde satılıp satılmadığı, haksız fiyat artışı olup olmadığı kontrol edildi Denetimlerde, 1321 fırının standartlara uyduğu, 1571 fırında azami ekmek fiyat tarifesine göre 1,5 lira olması gereken 200 gram ekmeğin daha yüksek fiyatla satıldığı tespit edildi”

“VATANDAŞLARIMIZ ALO175 HATTINA BAŞVURU YAPABİLİR”

“Bazı fırınlarda tespit edilen usulsüz fiyat tarifesiyle ilgili olarak Ticaret Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirilmiştir. Söz konusu tarifenin nereden kaynaklandığı mutlaka tespit edilecek ve Valiliğimizin hassasiyetle takip ettiği bu durum hakkında, kamuoyumuz bilgilendirilecektir. Üretim ve satışlarında yürürlükteki tarifeye uygun faaliyet gösteren fırıncı esnafımıza teşekkür ediyor, bereketli kazançlar diliyoruz. Meslek kuruluşlarınca belirlenen fiyat tarifesine uymayan fırın sahiplerine, esnafların piri Ahi Evran’ın meslek ilkelerini hatırlatıyor, haksız kazanç elde etmeye yönelik davranışlardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Fırınlarımızın gramaj ve fiyat tarifesine uyumlarını denetlemeye devam edeceğiz. Bu konuda bütün vatandaşlarımız ‘”Haksız Fiyat Artışı Bildirimi’ mobil uygulaması veya Alo175 telefon hattı üzerinden başvuru yapabilmektedir”

Benzer Haberler