İstanbul’da koronavirüs şüphesi! Hastaneden açıklama geldi

29 Ocak 2020 Çarşamba

19 yaşındaki S.Y isimli bir kadının dün koronavirüs şüphesiyle İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldığı iddia edildi. Paniğe neden olan yazının ardından hastane yönetiminden açıklama geldi.

Evrensel’in edindiği bilgilere göre; 19 yaşında S.Y isimli bir kadın koronavirüs şüphesiyle Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi. Hastanın, koronavirüs şüphesiyle enfeksiyon hastalıkları servisine yatırıldığı iddia edildi.

YEŞİL ALAN KARANTİNAYA ALINDI

Acil servisin yeşil alan bölümüne “Coranavirüs şüphesi ile yeşil alan kapatılmıştır. Muayene diğer alanlarda yapılmaktadır” diye yazı yazıldı.

ÖNCE ACİL SERVİSTE TEDAVİ EDİLDİ

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde enfeksiyon bölümünde yatan hasta önce acil serviste tedavi edildi, buradaki muayenenin ardından enfeksiyon bölümüne yatırıldı. Bu işlemlerden çok sonra sadece yeşil alanın kapatıldığı iddia edildi. Acil servisin diğer bölümleri ise çalışmaya devam ediyor.

BAKANIN AÇIKLADIĞI LİSTEDE YOK

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi, geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı, koronavirüs için olası vaka durumunda İstanbul’da yönlendirilecek hastaneler listesinde değil. Koca’nın açıkladığı hastaneler SBÜ Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Koronavirüsü şüphesi taşıyan hastaların bu hastanelere yönlendirilmesi gerekiyor.

HASTANE YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

Paniğe neden olan yazının ardından hastane yönetiminden açıklama geldi. Yapılan açıklamada hastanın gribal enfeksiyon geçirdiği ve taburcu edildiği bilgileri paylaşılarak şu ifadeler kullanıldı;

”28/01/2020 tarihinde saat 22:30 sularında hastanemiz acil servisine ateş, halsizlik şikayeti nedeni ile başvuran 19 yaşında bayan hasta hastanemizde çalışan acil uzmanı tarafından acil servis yeşil alanda değerlendirilmesi sonrasında Başhekimliğimizin bilgisi dışında Corona Virus enfeksiyonu ön tanısı şüphesi ile ilgili uzman tarafından yazılan bir not ile müşaade altına alınmıştır.

Hastanın hastanemiz enfeksiyon hastalıkları kliniği tarafından muayenesi ve yapılan tetkikleri sonrasında Corona Virus enfeksiyonu kliniği ile uyumlu olmadığı tespit edilmiştir. Üst solunum yolları enfeksiyonu nedeni ile tedavisi düzenlenerek hastanemizden taburcu olmuştur. Hastanemizin hiçbir biriminde karantina uygulaması yapılmamıştır ve acil servisimiz de dahil olmak üzere tüm birimlerimiz kesintisiz hizmet vermeye devam etmektedir. Kamu oyunda oluşan yanlış anlaşılma ve bilgi kirliği nedeni ile Başhekimliğimiz adına tüm halkımızdan özür dileriz. İhmali olan çalışanlar hakkında idari soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. ”

Benzer Haberler