İstanbul’da koronavirüs mezarlıkları belirlendi!

27 Mart 2020 Cuma

İstanbul’da koronavirüs mezarlıkları belirlendi!

İstanbul’da koronavirüsten yaşamını yitirenler kentin iki yakasında bulunan Beykoz ve Kilyos’taki mezarlıklara gömülecek.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Bilim Kurulu, ilgili bakanlıklar ve Diyanet’in tavsiye kararları çerçevesinde, koronavirüsten ölenler İstanbul’da Beykoz ve Kilyos’taki mezarlıklara defnedilecek.

Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun haberine göre, cenaze sahipleri isterlerse, cenazelerini, 6 ay ya da 1 yıl sonra aile mezarlığına nakledebilecek.

İçişleri’nden 81 ile yeni koronavirüs genelgesi! Satışına izin verilmeyecek

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, koronavirüsten ölenlerin defin işlemleriyle ilgili şunları söyledi: “Ölüden bulaşma riski yok. Virüsün toprağa, oradan bitkiye, oradan da insana bulaşma gibi bir yolu yok. Virüsü hayatta kalanlar bulaştırıyor. Koronavirüsten ölenlere normal defin işlemi yapılıyor. Cenaze ile temas edenlerin bütün önlemleri almaları, cenaze sahiplerinin de taziye ortamları yaratmamaları gerekiyor. Asıl bulaş yolu cenaze namazındaki kalabalıklar. Ancak cenazeyi yıkayan kişinin maske, gözlük, eldiven ve önlük takması lazım.”

Vaka sayısı 37 bini aştı, THY o hattı iptal etti

YENİ MEZAR YERİ YAPILMASINA TEPKİ

Bu arada Çekmeköy Yukarı Baklacı mevkiinde bulunan ormanlık alan içerisine belediye ekipleri yeni mezar yerleri açtı. Çekmeköy ve Beykoz sınırları içerisinde kalan bu bölgede koronavirüsten ölenlerin gömülmesine mahalle sakinleri tepki gösterdi. Çevik Kuvvet ekipleri gelerek kalabalığı dağıttı.

İki ülkede koronavirüsten ilk ölüm

Benzer Haberler