İstanbul’da bir çifte “Fazla yaklaşmayın” uyarısı yapan kafe kadınlar tarafından protesto edildi

18 Mart 2022 Cuma

İstanbul Üsküdar’da bir çifte “Bu kadar yakın duramazsınız” uyarısında bulunan kafe tepki toplamıştı. Üsküdarlı kadınlar işletmeyi protesto etti.

Seyfullah Köse isimli vatandaş, sosyal medyada 14 Mart’ta yaptığı paylaşımda, Üsküdar’daki Çimen Kafe’de kız arkadaşıyla el ele oturduğu için bir görevli tarafından “Mesafenizi koruyun, bu kadar yakın duramazsınız” denilerek uyarıldığını söyleyerek olay anına ilişkin görüntüleri paylaşmıştı.

Üsküdarlı kadınlar, durumu protesto etmek için olayın yaşandığı kafenin önünde toplandı. Protestocu kadınlar, işletme müdürü ile görüşmek istedi.  İşletme müdürünün dışarıda kadınlarla görüşmeyi reddetmesi üzerine, kadınlar adına Feriha Eryılmaz, kafeye girerek yetkililerle görüştü. Eryılmaz, yetkililere şunları söyledi:

“Bizi dinlemekten niye imtina ediyorsunuz? 30 tane kadın, sizinle konuşmak üzere sizi davet ediyoruz ama dinlemeye gelmiyorsunuz. Bizim gençlerimizin ve insanların yaşam tarzlarına müdahale etmenizi kınıyoruz, ayıplıyoruz. El ele tutuşma, elini omzuna atma, bunlar sevgi gösterisidir. Bu yanlışlığa devam ederse işletmeniz, biz sizden alışveriş etmeyeceğiz. Biz, bu durumdan rahatsızız ve gençlerimize sahip çıkmak istiyoruz.”

“İŞLETME BİZİMLE KONUŞMADI”

Eryılmaz, görüşmenin ardından kafeyi protesto eden kadınlara, işletmenin sahibinin izin vermemesi nedeniyle işletme müdürünün dışarı çıkarak kadınlarla görüşmeyi kabul etmediğini söyledi. Eryılmaz, kadınlar adına şu açıklamayı yaptı:

“Bugün Üsküdarlı kadınlar olarak, Çimen Pastanesi’ne, geçen hafta gençlerimize yaptığı tutumu kınadığımızı bildirmek üzere geldik. İçeride işletme müdürü Nevzat Bey’le ve kim olduğunu bilmediğim başka bir beyle görüştük. Biz kadınları dinlemesini rica ettik fakat kendisi dışarıya çıkmayı kabul etmedi. Bizler, gençlerimizin basit sevgi gösterilerinden saçma sapan manalar çıkarılmasına, onların yaşam tarzlarına müdahale edilmesine karşıyız. Kınıyoruz ve Çimen’e bir daha alışverişe kesinlikle gelmiyoruz. Burada şu an en az 30-40 kadın var. Ayağına gelmiş kadınları dinlemeyi reddeden bir zihniyete bizim daha başka yapabileceğimiz hiçbir şey yok.”

Açıklamanın ardından kadınlar kafeyi alkışla protesto etti.

İŞLETME MÜDÜRÜ: GEREKEN YAPILACAK

TELE1 kafenin İşletme Müdürü Nevzat İşler’e ulaşmış ve yaşananlar hakkında bilgi almıştı. Nevzat İşler, videodaki kişileri uyaran garson şef hakkında gerekenin yapılacağını söyleyerek “Olayın yaşandığı gün orada değildim. Arkadaşlarımız uygunsuz otururken ihtar vermişler. Baya yakınlaşmışlar. Daha öncede şikayetler aldık. Çok yakın mesafede olduğunda uyarmak zorunda kalıyoruz. Arkada oturanları dinledim belki de hoşuna gidiyordur bunu bilemem. Kimsenin niyetini de bilemem. Demek istediğim; onlar ‘sizi ne ilgilendirebilir’ diyebilir” ifadelerini kullanmıştı.

Garsonun çifte yaptığı uyarı tepki çekmişti! İşletme müdürü TELE1’e konuştu

Benzer Haberler