İzmir’de IŞİD operasyonu; ‘Cübbeli Ahmet’in dikkat çektiği ‘Ebu Haris’ gözaltına alındı

3 Aralık 2020 Perşembe

İzmir’de IŞİD operasyonu; ‘Cübbeli Ahmet’in dikkat çektiği ‘Ebu Haris’ gözaltına alındı

İstanbul ve İzmir’de yapılan IŞİD operasyonunda örgütsel faaliyetlerde bulunan şüpheli ve onunla bağlantılı olduğu belirlenen onlarca kişi gözaltına alındı. Operasyonda ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün, “Bu adam ‘Bu devlet kafir, askerlik yapmanın hükmü kafirliktir. Askerde patates soğan soysa da kafir. Devletin imamlarına kafir’ diyor” dediği ‘Ebu Haris’ kod adlı Ramazan O.’nun da gözaltına alındığı belirtildi.

İzmir’de yapılan IŞİD operasyonunda örgütsel faaliyetlerde bulunan şüpheli ve onunla bağlantılı olduğu belirlenen 10 kişi gözaltına alındı. Sabah gazetesinin haberine göre, operasyonun ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün, “bazı selefi derneklerin silahlandığı” iddialarına yönelik olduğu belirtildi.

Operasyonda ‘Cübbeli Ahmet’in “Bu adam ‘Bu devlet kafir, askerlik yapmanın hükmü kafirliktir. Askerde patates soğan soysa da kafir. Devletin imamlarına kafir’ diyor” dediği ‘Ebu Haris’ kod adlı Ramazan O.’nun da gözaltına alındığı belirtildi.

‘Ebu Haris’ kod adlı Ramazan O. daha önce hakkında dava açıldığı ve yargılanmasına İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildiği belirtilirken, Ramazan O’nun bir kitabevi ve çevresinde örgütsel faaliyetlerine devam ettiği iddia edildi.

Bunun üzerine 14 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda Ramazan O. ve onunla bağlantısı tespit edilen 10 şüpheli gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda 1 av tüfeği ve çok sayıda yasaklanmış yayın ele geçirildi. Firari 1 şüpheliyi yakalama ise çalışmaları sürüyor.

İSTANBUL’DA 15 GÖZALTI

İstanbul’da da IŞİD’e yönelik operasyonda 9 ilçede eş zamanlı düzenlenen operasyonda 15 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri IŞİD ve çatışma bölgeleriyle bağlantılı kişilerin tespit ve deşifresine yönelik çalışma yaptı. 9 ilçede eş zamanlı operasyon düzenledi. 16 farklı adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 15 kişi gözaltına alındı. Sorgulanmak üzere emniyete götürülen 15 kişinin işlemlerinin sürüyor.

 

 

Benzer Haberler