İstanbul Valiliği ve EGM’den 8 Mart öncesi karar

7 Mart 2022 Pazartesi

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında daha önceden belirlenen yerler dışında toplantı ve gösteri yürüyüşleri yapılmasına izin verilmeyeceğini açıklarken, bir yasak da İstanbul Valiliği’nden geldi.

EGM, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında ülke genelinde yapılan etkinliklere ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 18 Şubat 2022 tarihinden bu güne 46 ilde 15 bin 574 kişinin katıldığı 174 etkinlik düzenlediği ifade edilirken, bu etkinliklerde ‘kanuna aykırı hareket eden’ 12 kişi hakkında da yasal işlem yapıldığı kaydedildi.

“BELİRLENEN YERLER DIŞINDA EYLEM YAPILMASINA MÜSAADE EDİLMEYECEKTİR”

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere verildi:

“Bugün ve 8 Mart 2022 tarihinde de etkinlikler aynı şekilde 2911 sayılı Kanun kapsamında daha önceden toplantı ve gösteri yürüyüşleri yapılabileceği ilan edilen yerlerde ve güzergâhlarda yasal çerçeve içerisinde düzenlenebilecektir. Belirlenen yerler dışında kalan alanlarda kanuna aykırı şekilde eylem yapılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Bu konu ile ilgili etkinliklerin yasal zeminde ve belirlenen yerlerde huzur ve güven ortamı içerisinde yapılması için tüm güvenlik tedbirleri alınmıştır.”

8 MART EYLEMLERİ BEYOĞLU’NDA YAPILAMAYACAK

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle İstanbul’da 03 Mart 2022 tarihinden günümüze kadar 20 ilçemizde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında daha önceden ilan edilen yerlerde, kapalı ve açık yer toplantısı, basın açıklaması, bildiri dağıtma, stant-pankart açma ve yürüyüş şeklinde 47 etkinlik düzenlenmiştir. Sosyal medya yoluyla yapılan bazı paylaşımlarda; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Taksim Meydanı ve çevresinde, çeşitli etkinlikler düzenleneceği yönünde çağrılar yapıldığı tespit edilmiştir. Beyoğlu Kaymakamlığımızca 08 Mart 2022 Salı günü Beyoğlu ilçemiz sınırları dahilindeki toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma vb. kanuna aykırı eylemlere; hak ve özgürlüklerin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla 2911 sayılı Toplantı ve Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu uyarınca müsaade edilmeyecektir. Bunun yanında, İstanbul’da vatandaşlarımız için 2911 sayılı Kanun kapsamında daha önceden toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılabileceği ilan edilen yerlerde ve güzergâhlarda, yasal çerçevedeki etkinlikler düzenlenebilecektir. Belirlenen bu yerler dışında kalan alanlarda, kanuna aykırı şekilde eylem yapılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir. İlimizde düzenlenecek tüm etkinliklerin, yasal zeminde ve belirlenen yerlerde, huzur ve güven ortamı içerisinde yapılması için tüm güvenlik tedbirleri alınmıştır. ” denildi.

8 Mart gelmeden 12 kişiye yasal işlem başlatıldı

Benzer Haberler