İstanbul Üniversitesi’nden Elazığ depremi ön inceleme raporu

26 Ocak 2020 Pazar

İstanbul Üniversitesi’nden Elazığ depremi ön inceleme raporu

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik ve Jeoloji bölümleri tarafından hazırlanan Elazığ depremi ön inceleme raporu yayımlandı.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde meydana gelen depremin, özellikle Sivrice, Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde çok şiddetli hissedildiği belirtildi. Depremin odak derinliğinin 20 kilometre olarak ölçüldüğü kaydedilen raporda, bu derinliğin Sivrice depreminin sığ odaklı bir deprem olduğunu gösterdiği aktarıldı.

Depremi bilen Tayvanlı yine uyardı: Elazığ ve Manisa’dan kaçın

Raporda, depremin, Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde meydana geldiği belirtilerek, “Depremin Sivrice merkezine uzaklığı yaklaşık 23 kilometredir. Kırılan fay doğrultu atımlı sol yönlü bir fay olarak göze çarpmaktadır. Artçı deprem dağılımları da fay düzlemi çözümü ile uyumludur” denildi.

Elazığ’da deprem felaketi! 31 kişi hayatını kaybetti, enkaz altında arama çalışmaları devam ediyor

Doğu Anadolu Fay Zonu’nun, Karlıova (Bingöl) ve Türkoğlu (Kahramanmaraș) arasında kuzeydoğu-güneybatı uzanımlı, yaklașık 430 kilometre boyunca izlenen, sol-yanal atımlı, farklı uzunlukta ve birbirlerini tamamlayan birçok fay parçasından oluştuğu anlatılan raporda, hem tarihsel hem de aletsel dönem boyunca, Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde yüzey kırığı oluşturmuş hasar yapıcı depremlerin meydana geldiği de hatırlatıldı.

Elazığ depreminde bir köy yok oldu

Raporda, depremin Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde yıkıcı deprem olması beklenen Pütürge segmenti üzerinde meydana geldiği aktarılarak, ilerleyen günlerde yer bilimciler tarafından yürütülecek jeolojik, sismolojik ve jeodezik yöntemlerin bir arada kullanılması ve disiplinli çalışmalarla depremin daha iyi anlaşılacağı belirtildi.

Benzer Haberler