İstanbul Tabip Odası uyardı: Salgın alarm veriyor

7 Nisan 2021 Çarşamba

TELE1 HABER MERKEZİ

İstanbul Tabip Odası artan vaka sayılarına karşı ‘acilen alınması gereken 5 tedbiri’ basın toplantısıyla açıkladı. Konuyla ilgili TELE1’e konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Pınar Saip, ‘Kovid dışı hastalar için yer kalmadığını’ belirterek, “Salgın alarm veriyor, bir an önce tam kapanma öneriyoruz” dedi.

İstanbul Tabip Odası artan vaka sayılarına karşı acilen alınması gereken 5 tedbir açıkladı, acil önlem çağrısı yaptı. İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Osman Küçükosmanoğlu, ilk vakadan beri ‘hiçbir zaman tam olarak kontrol altına alınamayan salgının yıl sonunda en üst boyutlara ulaştığını’ söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘kademeli normalleşme’ açıklamasını hatırlatan Küçükosmanoğlu, “Vaka sayıları mart ayı başında 111’e, mart ortasında 251’e, bir hafta sonra 401’e, geçtiğimiz hafta ise hızla yükselerek 591’e çıktı. Bu sayı Türkiye ortalamasının üzerinde olup İstanbul, Samsun’un ardından vaka sayısında ikinci en yüksek il durumundadır. Altı hafta içerisinde vaka sayısı 10 kat artmıştır. Bir aylık seyir ‘kademeli normalleşme’ uygulamasının fiyasko ile sonuçlandığını göstermektedir. Ülkemiz günlük yeni vaka sayısında Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükselmiştir” dedi.

5 ACİL ÖNLEM İÇİN ÇAĞRI: BÜTÜN VERİLER PAYLAŞILSIN

Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu ise kentte durumun daha da kötüleşmemesi için alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:

Yaygın Test/Hızlı Aşılama: Hastalığın tespiti için yapılan PCR testleri başlangıca göre artmakla birlikte hala yetersizdir. Ülkemizde halen uygulanan PCR testi daha yaygın olarak kullanılmalı, bunun yanında daha hızlı sonuç veren testler ile sistematik bir filyasyon planlaması yapılmalı, testlerle hangi varyantların görüldüğü, kümelenmeler ve bulaş kaynakları kamuoyuna açıklanmalıdır. Ücretsiz, güvenli ve etkili aşı siyasi iktidarın bir lütfu değil her yurttaşın en doğal hakkıdır.

Ekonomik-Sosyal Destekli Kapanma/Kademeli-Kontrollü Açılma: Salgınla mücadelede halk sağlığı önlemlerinin başında toplumsal hareketliliğin kısıtlanması gelmektedir. Salgının bütün seyri sırasında alınması gereken bu önlemin zaman zaman kapanma olarak da tanımlanan biçimde sıkılaştırılması gerekmektedir. Göstermelik değil gerçekten yeterli ekonomik ve sosyal desteklerin sağlandığı, kısıtlamaların herkese eşit uygulandığı 28 günlük adil bir tam kapanma uygulanmalı.

Sistematik Filyasyon/Etkili İzolasyon: Salgınla mücadele için filyasyon çalışmaları sistematik olarak hayata geçirilmelidir. Ancak hastaların ve temaslıların tespiti kendi başına yeterli değildir. Hasta kişilerin izolasyonu ve temaslıların karantina altına alınması gerekir. Bu koşulların ise evlerde sağlanması birçok durumda mümkün olmamakta ve ev içi bulaş ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Bu nedenle kamuya ait yurtlar, misafirhaneler ve benzeri yerler izolasyon ve karantina amacıyla kullanılmalıdır.

Acil Kamulaştırma/Yeniden Sosyalizasyon: Salgınla başa çıkabilmek için birinci basamağı parçalayan düzenlemeden ve liste tabanlı uygulamadan vazgeçilmeli; hızla uygulanacak ‘Yeniden Sosyalizasyon’ programıyla topluma dayalı ve nüfus tabanlı, pandemi ve diğer toplum sağlığı sorunları ile etkili bir mücadele için uygun mimari yapıya sahip kamuya ait binalarda kamu çalışanlarından oluşan eksiksiz bir ekiple koruyucu sağlık hizmetlerinin yürütülmesini sağlayacak birinci basamak sağlık örgütlenmesi hayata geçirilmelidir.

Şeffaf Yönetim/İnsan Hakları Merkezli Pandemi Mücadelesi: Genel olarak siyasi otoritenin, özel olarak Sağlık Bakanlığı’nın pandeminin başından bu yana gerçekleri toplumla paylaşmaması toplumda büyük güvensizliğe neden olmuş ve önlemlere uyumda ciddi sorunlara yol açmıştır. Salgınla ilgili bütün veriler başta Türk Tabipleri Birliği ve uzmanlık dernekleri olmak üzere toplumla açık olarak paylaşılmalı, salgın mücadelesinde ilgili bütün kurumlara yer verilmelidir.”

DR. PINAR SAİP: BİR AN ÖNCE TAM KAPANMA ÖNERİYORUZ

TELE1’e salgında gelinen son durumla ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Pınar Saip, Kovid-19 dışı hastalar için imkan kalmadığını belirtti, şunları söyledi:

“Salgın alarm veriyor, bir an önce tam kapanma öneriyoruz. Kovid dışı hastalara imkan kalmadı. Yeni servisler, yeni yataklar açılıyor ama bu servisler sürekli aynı sayıda insanlarla döndürülüyor. Yoğun bakımlara yatak konuluyor ama sonuçta aynı sayıda insanla hizmet verildiği için bakım kalitesi düşüyor. Zaten sağlık çalışanları yorgun ve bitkin durum. Sadece oda ve yatak açarak nitelikli bir sağlık hizmeti vermek mümkün değil. Şu anda ciddi tedbirlerin alınması lazım ama ne iktidarda ne halkta böyle bir bilinç yok maalesef.”

DR. AHMET FARUK  YAĞCI: ÇAREMİZ YOK

Öte yandan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı da, “Ciddi ciddi akciğer tutulumu belirgin olanları de evde tedavi ediyoruz artık” diyerek, hastanelerdeki doluluğa dikkat çekti. Yağcı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Ciddi ciddi akciğer tutulumu belirgin olanları da evde tedavi ediyoruz artık. Çaremiz yok. Israr ve itiraz da para etmez zira cidden özeller dahil yer neredeyse kalmadı. Lütfen hareketliliği azaltın. Çocuğunuzu eve alın… Spor salonu, yüzme havuzu, lokanta asla. Az sabır.”

Yalan gündemleri bırakın korona gerçeğine bakın: Yeni vaka sayısında dünya ikincisi

Benzer Haberler