İstanbul Şehir Üniversitesi kapatıldı

30 Haziran 2020 Salı

AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet izninin kaldırılmasına yönelik karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından 2008 yılında açılan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet izni kaldırıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yer alan kararda, “Kurucu vakfına kayyım atanan ve garantör üniversitesi tarafından yapılan denetimler sonucunda mevcut mal varlığıyla eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceği tespit edilen ve bu durumu da Yükseköğretim Kurulu’nca onaylanan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet izninin kaldırılmasına, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 11’inci maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

İstanbul Şehir Üniversitesi,

YÖK AÇIKLAMA YAPTI

YÖK’ten İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasına ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre, “Yükseköğretim Kurulu’nun 25 Haziran 2020 tarihli Genel Kurul toplantısında; garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi’nin İstanbul Şehir Üniversitesi’ne ilişkin “Gelir açığını karşılama kabiliyetinin bulunmadığı, personel maaşlarının ödenemediği, faaliyetin geçici olarak durdurulması sürecinin uzamasının öğrenci, akademik, idari personel ile kamu ve özel hizmet sağlayıcılarının mağduriyetini arttıracağına ve eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceğine” dair tespitleri, Yükseköğretim Denetleme Kurulunun raporları ile birlikte değerlendirilmiş; 2547 sayılı Kanunun Ek madde 11/14 fıkrası gereği: “garantör üniversitenin bu konuya ilişkin tespiti” Yükseköğretim Kurulu tarafından onanarak Cumhurbaşkanlığı Makamına arz edilmiş ve söz konusu üniversitenin faaliyet izni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kaldırılmıştır.

Bilinmelidir ki öğrencilerimizin eğitim ve öğretimi önceliğimizdir. Bu hususta öğrencilerimizin, eğitim ve öğretimlerine dün olduğu gibi bundan sonra da en uygun şartlarda devam etmeleri için gerekli her türlü tedbirin vakit geçirmeksizin alınacağını bilmelerini isteriz.

Öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için azami hassasiyetin gösterileceği hususu başta öğrencilerimiz ve aileleri olmak üzere kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi.

İstanbul Şehir Üniversitesi’ndeki öğrencilerin durumunu görüşmek üzere YÖK Genel Kurulu’nun 1-2 gün içerisinde toplanıp karar vereceği de belirtildi.

ERDOĞAN, HALKBANK’I DOLANDIRMAKLA SUÇLANMIŞTI

Mal varlıklarına Halkbank tarafından tedbir konulan Şehir Üniversitesi hakkında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamalarda, üniversitenin Halkbank’ı dolandırmaya çalıştığını öne sürerek, “Bunlar Halk Bankası’nı dolandırmaya çalıştı” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın iddialarına yanıt veren üniversite yönetimi ise, “İstanbul Şehir Üniversitesi’ne Halkbank tarafından bankacılık mevzuatına uygun olarak kullandırılan yatırım kredisi, bütünüyle kampüs inşaatı için harcanmıştır” demişti.

AKP’den İstanbul Şehir Üniversitesi’ne ilişkin tartışmalar hakkında açıklama

Üniversiteye, bir promosyon firmasının alacağı sebebiyle haciz işlemi uygulanmıştı.

Şehir Üniversitesi’ne haciz: Kasadaki para ve eşyalar alındı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ’NE DEVREDİLMİŞTİ

Aralık ayında alınan YÖK kararıyla İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet izninin geçici olarak durdurulmasına ve idaresinin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesine devrine karar verilmişti.

Şehir Üniversitesi, Marmara Üniversitesi’ne devredildi!

 

Benzer Haberler