İstanbul seçimleri öncesi İmralı’ya giden Özcan: O gün Öcalan ve Ali Kemal Özcan dinlenseydi…

21 Şubat 2021 Pazar

İstanbul seçimleri öncesi Öcalan’la İmralı’da görüşen Ali Kemal Özcan, “Eğer o gün Öcalan ve Ali Kemal Özcan dinlenseydi, İstanbul’u Binali Yıldırım kazanmış olurdu. Bugün 16 kişi ölmememiş olurdu” dedi.

23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesi İmralı’da tutuklu bulunan Abcullah Öcalan ile görüşen ve Öcalan’ın ‘Yerel seçimlerde tarafsız kalın’ çağrısını aktaran Ali Kemal Özcan, Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz’a konuştu.

Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Özcan ‘tarihi bir iş yaptığını’ belirtirken İstanbul seçimleri için gitmediğini iddia etti. ‘İstanbul seçimleri’ ifadesinin mektupta yer almadığını savunan Özcan, “İstanbul seçimleri için kullanıldı, ayrı bir şey. O doğru. Ama ben İstanbul seçimleri için gitmedim. İki gün altı saat konuştuk. Bakın bakalım, seçimler kaç cümlede geçiyor?” dedi.

“O gün Öcalan ve Ali Kemal Özcan dinlenseydi, İstanbul Binali Yıldırım kazanmış olurdu” diyen Özcan, böyle bir durumda Gara’da 16 kişinin de ölmeyeceğini ifade etti. İmralı’ya devletin izniyle gittiğini söyleyen Özcan, Kılıçdaroğlu’nun “Bu çocuklar için çağrı yapılmasını neden istemediniz?” sorusunun oldukça doğru olduğunu, böyle bir görüşme olsaydı yüzde 100 sonuç alınabileceğini ifade etti.

“PROFESÖRLÜĞÜM GECİKMİŞTİ”

Öte yandan Saymaz, Özcan’ın görüşmeden yaklaşık 1 yıl sonra bir kişilik profesörlük kadrosuna atandığını açıkladı. Özcan ise, profesörlüğününün geciktiğini, jürisindeki bazı akademisyenlerin kendisine sıkıntı yarattığını ancak engelleyemediklerini iddia etti. Özcan, şu ifadeleri kullandı:

“Benim profesörlüğüm gecikmişti, ben daha doçentken Türkiye’de kaç profesörün benim kadar uluslararası yayını vardı? İlk 20’ye girerim”

Benzer Haberler