Başsavcılıktan ‘İmamoğlu’na soruşturma’ açıklaması

4 Mayıs 2021 Salı

Başsavcılıktan ‘İmamoğlu’na soruşturma’ açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki şikayetler nedeniyle İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istendiği, ancak halen açılmış bulunan herhangi bir soruşturma bulunmadığını açıkladı.

Ekrem İmamoğlu’na Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ne girerken ellerini arkadan bağladığı gerekçesiyle soruşturma açıldı. İmamoğlu’ndan, HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ettiği için de ifade istendi.

Konuyla İçişleri Bakanlığı’nın ardından bir açıklamada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan geldi. Açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılıklarının elektronik posta adresleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üğzerinden ulaşan, İBB Başkanı İmamoğlu’nun “Fatih Sultan Mehmet Han Türbesini ziyareti sırasında saygısızlık yaptığına ve HDP belediye başkanlarını ziyaret ederek görevini kötü kullandığına” yönelik ihbarlar kayda alınmıştır. Akabinde ilgilinin kamu görevlisi olması nedeniyle yasal zorunluluk gereğince (4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun) İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma açılması için izin istenmiştir” denildi.

Açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında bahse konu ihbarlarla ilgili olarak yürütülen herhangi bir soruşturma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan inceleme neticesinde soruşturma izni verilmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından gerekli değerlendirmenin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

İmamoğlu’na peş peşe Zaytung’u kıskandıracak soruşturmalar! ‘Ellerini arkadan bağladın, ziyaret ettin’

Benzer Haberler