Turgut Kazan: Türkiye AİHM’in kararına uymazsa hukuk devleti olmaktan çıkar

20 Kasım 2018 Salı

Eski İstanbul Baro Başkanı Turgut Kazan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Selahattin Demirtaş için verdiği kararı ve Türkiye’nin bu karara uymadığı taktirde olacakları değerlendirdi. Turgut Kazan, “Türkiye bu karara uymadığı taktirde Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’ndan fillin ayrılmış sayılacaktır” dedi.

ABC Gazetesi’nin özel haberine göre, Eski İstanbul Baro Başkanı Turgut Kazan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Selahattin Demirtaş için verdiği kararı ve Türkiye’nin bu karara uymadığı taktirde olacakları değerlendirdi.

Turgut Kazan’ın açıklamaları:

“Türkiye, Avrupa insan hakları mahkemesinin, Selahattin Demirtaş’a ilişkin verdiği karara uymak zorunda. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemsi’nin yargı yetkisini kabul etmiş durumdadır. Dolayısıyla bu karara uymadığı taktirde fiilen Avrupa Konseyi’nden ve Avrupa Parlementosu’ndan fiilen ayrılmış sayılacaktır.

Kararın gerekçesini, bu aşamada tam olarak bilmemekle birlikte, Selahattin Demirtaş’ın siyasal fikirlerinden ve görevinden dolayı bir soruşturma geçirdiği ve tutukluluğunun bir hak ihlali olarak değerlendiriliği anlaşılıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 18. maddenin ihlali yönünde karar vermiş durumda. AKP hükümeti bu karara itiraz edecektir. Ancak itiraz 3 ay içinde sonuçlandırılır ve aynı yönde karar verilirse, hükümet kayıtsız şartsız bu karara uymak zorundadır. Hukuk devleti olmak bunu gerektirir.

Hükümet bu karara uymayacağını belirtirse, hukuk devleti olmadığını da ilan etmiş sayılacaktır. Bu durumda demokrasi dışına düşülecek ve Avrupa’da ki bütün platformlardan çekilmek zorunda kalınacaktır. Bu durumda Türkiye’nin bir dizi yaptırımla karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Normal olan, bu karara uyulmasını beklemektir.”

Av. Turgut Kazan
İstanbul Barosu Eski Başkanı