İsrailli bakandan skandal sözler! “Gazze’ye nükleer bomba atılması olasılıklardan biri”

Yayın tarihi: 5 Kasım 2023 Pazar 2:47 pm - Güncelleme: 5 Kasım 2023 Pazar 2:47 pm

İsrailli Miras Bakanı Eliyahu, Gazze’ye nükleer bomba atılması ihtimaline yönelik soruya “Olasılıklardan biri” diyerek cevap verdi. Başbakan Binyamin Netanyahu, açıklamayı yapan bakanı süresiz olarak kabine toplantılarından uzaklaştırıldı.

İsrail-Hamas savaşı devam ederken İsrailli aşırı sağcı Miras Bakanı Amichai Eliyahu’dan tepki çeken bir açıklama geldi. Otzma Yehudit (Yahudi Gücü) partisinden koalisyon hükümetinde yer alan Eliyahu, Gazze’ye hiçbir şekilde insani yardımın girmesine izin verilmemesi gerektiğini savundu.

Gazze’nin yeniden işgal edilip bölgeye Yahudi yerleşim birimleri inşa edilmesi gerektiğini savunan aşırı sağcı bakan, Gazze’de yaşayan Filistinlilere ne olacağı yönündeki soruya ise Eliyahu, “İrlanda’ya da çöllere de gidebilirler, Gazze’deki ‘canavarlar’ kendileri çözüm bulmalı” cevabını verdi.

Sunucunun “Gazze’ye atom bombası atılmasına gerek olup olmadığı” sorusunu da cevaplayan Eliyahu, “Bu (Gazze’ye nükleer bomba atılması) olasılıklardan biri” ifadelerini kullandı.

BAŞBAKANLIK OFİSİNDEN AÇIKLAMA

Eliyahu’nun skandal ifadelerinin ardından İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden açıklama geldi. “Bakan Amichai Eliyahu’nun sözleri gerçeklerle bağdaşmıyor” denilen açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun  Amihai Eliyahu’yu süresiz olarak kabine toplantılarından uzaklaştırdığı bildirildi.

“Bakan Amichai Eliyahu’nun sözleri gerçeklerle bağdaşmıyor” dendi.

İsrail saldırılarında Anadolu Ajansı kameramanı 4 çocuğunu ve 3 kardeşini kaybetti