İsrailli bakan Erdoğan’a Türkçe tepki gösterdi, Dışişleri Bakanlığı yanıt verdi

Yayın tarihi: 20 Nisan 2024 Cumartesi 9:01 pm - Güncelleme: 20 Nisan 2024 Cumartesi 10:45 pm

Haber: CEREN URAL

İsrail Dışişleri Bakanı Katz, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hamas lideri İsmail Haniye’nin görüşmesine Türkçe tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı ve AKP’den yanıt geldi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’nin görüşmesine sert tepki gösterdi.

TÜRKÇE TWEET ATTI: ‘ERDOĞAN UTANMALISIN!’

Yisrael Katz, X platformundan yaptığı açıklamada, Erdoğan ile Haniye’nin birlikte çekildiği fotoğrafı hedef aldı. Katz, Türkçe mesajında şunları kaydetti: “Müslüman Kardeşler, tecavüz, katliam, cesetlere saygısızlık, bebek yakma. Erdoğan, utanmalısın!”

‘HADSİZ AÇIKLAMA’

Katz’ın açıklamalarına AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten yanıt geldi. Çelik X hesabından Katz’ın açıklamasını ‘hadsizlik’ diyen Çelik şu ifadeleri kullandı:

İsrail Dışişleri Bakanının Cumhurbaşkanımızı hedef alan hadsiz açıklaması, İsrail Hükümetinin yaptığı katliamları örtbas etme çabasından başka bir şey değildir. Çocuk katilleri her türlü ateşkes ve barış girişimine düşmanlık ediyor. Bu nedenle, Cumhurbaşkanımızın ateşkes ve barış için liderlik ettiği siyasetin bu katliam şebekeleri tarafından hedef alındığını biliyoruz. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar insanlık önünde mahkum oldular ve hukuk önünde hesabını bir gün verecekler.”

 

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ KEÇELİ’DEN DE TEPKİ 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli de Katz’ın Erdoğan’ı hedef alan ifadelerine tepki gösterdi. Keçeli’nin sosyal medyadan yayımladığı mesaj şöyle:

“Utanması gereken, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 35 bine yakın Filistinliyi katleden İsrailli yetkililerdir. İsrail Hükümeti üyelerinin gündemi değiştirme çabaları sonuç vermeyecektir. Türkiye’nin önceliği, Gazze’deki katliamın sona ermesinin sağlanması ve Filistin devletinin kurularak bölgemizde kalıcı barışın tesisidir. Bu doğrultuda çalışmaya ve İsrail’in işlediği suçlarla ilgili gerçekleri dile getirmeye devam edeceğiz.”

Erdoğan, Dolmabahçe’de Hamas lideri Haniyye ile görüştü

ERDOĞAN-HANİYE GÖRÜŞMESİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde görüştü. Erdoğan’ın, Haniye ile görüşmesinde, İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları ele alındı.

İletişim Başkanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Görüşmede İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, insani yardımların Gazze’ye yeterli düzeyde ve kesintisiz ulaştırılması için yapılması gerekenler, bölgede adil ve kalıcı barış süreci ile ilgili konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin uluslararası toplumun dikkatini Filistinlilere uygulanan zulme çekmek için diplomatik gayretlerini sürdürdüğünü ve vahşetin son bulması ile acil kalıcı ateşkes ihtiyacının her fırsatta vurgulandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Filistinlilere uyguladığı zulmün bedelini mutlaka bir gün ödeyeceğini, Türkiye’nin her zeminde Gazze’ye yönelik katliamları anlatmaya devam edeceğini, tüm çabaların bölgesel barışın anahtarı olan bağımsız Filistin Devleti’nin kurulması ve bölgeye kalıcı huzurun gelmesi için sarf edildiğini, bu süreçte Filistinlilerin birlik içinde hareket etmesinin hayati öneme sahip olduğunu, İsrail’e verilecek en güçlü cevabın ve zaferin yolunun birlik ve bütünlükten geçtiğini ve uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendiren İsrail’e karşı Filistin’in haklı davasının ve gerçeklerin daha çok anlatılması gerektiğini söyledi. Yaşanan acıları bir nebze dindirebilmek için Türkiye’nin Filistin’e yönelik insani yardımlarını sürdürdüğünü vurgulayan Erdoğan, bugüne kadar 45 bin tondan fazla insani yardımın bölgeye sevk edildiğini, ticarete getirilen kısıtlamalar dahil, İsrail’e yönelik bir dizi yaptırımın hayata geçirildiğini de belirtti.

İsrail ile İran arasındaki gerilimleri de değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşananların İsrail’e zemin kazandırmaması gerektiğini, Batı’da İsrail’in saldırılarını sorgulayan havanın dağılmaması için dikkatleri yeniden Gazze’ye çekecek çalışmalar yapılmasının önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Heniyye’ye İsrail saldırısında şehit düşen çocukları ve torunları için başsağlığı dileklerini de iletti.”

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan eşlik etti.

Kaynak: TELE1