İsrail’in Lid kentinde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi

12 Mayıs 2021 Çarşamba

İsrail’in Lid kentinde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi

İsrail’in Lid kentinde İsrail vatandaşı Filistinli Musa Hassune başlayan olaylar nedeniyle gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ise, son günlerde İsrail ve Filistin’de yaşanan olayların ardından ülkenin kuzey kıyısında yer alan gaz sahasının “tedbir amaçlı” kapatılması talimatı verdi.

İsrail’in Lid kentinde Filistinli Musa Hassune’nin öldürülmesiyle başlayan olaylar nedeniyle gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

AA’ya konuşan İsrail Polis Sözcüsü Micky Rosenfeld, sokağa çıkma yasanın yerel saat ile 21.00 ila 04.00 arasında geçerli olacağını söyledi.

Uygulamanın kaç gün süreceğinin henüz belli olmadığını belirten Rosenfeld, buna “sahadaki duruma bakarak” daha sonra karar vereceklerini söyledi.

Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 56’ya yükseldi

LİD KENTİNDE OLAĞANÜSTÜ HAL İLANI

Lid’de öldürülen İsrail vatandaşı Filistinli Musa Hassune için dün cenaze töreni düzenlenmişti.

Tören sırasında Filistinliler ile İsrailliler arasında gerginlik yaşanmıştı. İsrail güçleri ise Filistinlilere müdahale ederek bazı kişileri gözaltına almıştı. Filistinliler ise polise taş ile şişe atarak karşılık vermiş ve olaylarda Filistinliler ile bazı polisler yaralanmıştı.

İsrail güçlerine ait bir polis aracının da yakıldığı olayların kontrolden çıkması üzerine şehirde olağanüstü hal ilan edilmişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaşananların ardından İsrail vatandaşı Filistinlilerin yaşadığı birçok kent ve beldede Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya destek gösterileri düzenlenmiş, gösterilere katılan çok sayıda Filistinli de İsrail polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Hamas’tan 130 füzeyle saldırı! İsrail’den ‘büyük bedel ödeyecekler’ açıklaması

Benzer Haberler