İsrail’e ‘normalleşme’ ziyareti

16 Şubat 2022 Çarşamba

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Filistin ve İsrail‘i kapsayacak iki günlük ziyaret kapsamında Kudüs’e gitti.

Hem Filistin meselesinin çözümüne hem de Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesi yönünde atılacak adımları Filistinli ve İsrailli mevkidaşlarıyla görüşeceklerini kaydeden İbrahim Kalın, “Bu sürecin hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Türkiye bildiğiniz gibi her zaman Filistin halkının yanında olmuştur. Bu süreçte de özellikle iki devletli çözümün hayata geçirilmesi ve Filistin halkının buradaki koşullarının iyileştirilmesi konusunda Türkiye olarak yardımlarımız ve desteklerimiz devam edecek” diye konuştu.

İSRAİL CUMHURBAŞKANI TÜKİYE’YE GELİYOR

İbrahim Kalın, Türkiye-İsrail ilişkileri hakkında da “Tabi ki eşzamanlı olarak İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde atılacak adımları, Sayın İsrail Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’ye mart ayında gerçekleştireceği ziyareti de detaylı bir şekilde ele alacağız” dedi. İbrahim Kalın ve heyeti, bugün Filistin’de Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından kabul edilecek ve ülke yetkili makamlarıyla temaslarda bulunacak. Heyet, yarınki İsrail ziyaretinde ise İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaretin hazırlıklarını ele alacak ve siyasi istişarelerde bulunacak.

İsrail Cumhurbaşkanı Türkiye’ye gelecek

Benzer Haberler