İsrail’den flaş maske kararı

18 Nisan 2021 Pazar

İsrail’den flaş maske kararı

İsrail, nüfusun çoğunluğunun aşılanması ve koronavirüs vakalarının düşmesiyle ülke genelinde maske kullanımını dış mekan için kaldırdı.

Koronavirüs aşılamasında 9,3 milyon nüfusun yüzde 54’üne Pfizer ve BioNTech aşılarını uygulayan İsrail, açık havada maske kullanımını kaldırdı. Tüm kademelerde eğitime geri döndüğünü açıklayan İsrailli yetkililer okullarda sınıfların havalandırılması, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uyulması gerektiğine dikkat çekti.

İsrail Sağlık Bakanlığı, yasağın kamu binalarında ve kapalı alanlarda hala geçerliği olduğu uyarısını yaparak vatandaşların maskelerini yanında bulundurması çağrısı yaptı.

SON 24 SAATTE 44 VAKA

Dünya Sağlık Örgütü konuyla ilişkin bir açıklama yapmadı.

İsrail’de Ocak ayında başlayan aşılama uygulamasıyla bugüne kadar nüfusun yaklaşık yüzde 62’si aşılandı. Şubat ayından bu yana koronavirüs vaka ve ölümlerinde düşüş gözlemlenirken, ülkede son 24 saatte 44 kişide koronavirüs tespit edildi, 3 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Ülkede salgının başından beri 836 bin 926 kişide koronavirüs tespit edildi, 6 bin 334 kişi hayatını kaybetti.

PLAJLARA AKIN ETTİLER

Ülkede nüfusun çoğunluğunun aşılanması ve vakaların düşmesiyle birlikte maske kullanımı zorunluluğu dış mekan için kaldırıldı. Yükselen hava sıcaklığını fırsat bilen halk ise Tel Aviv’deki plajlara akın etti. Amatör kameraya yansıyan o görüntülerde plajların tıklım tıklım dolduğu görüldü.

Benzer Haberler