İsrail’de iki hafta sonra Covid-19’dan ilk ölüm

9 Temmuz 2021 Cuma

İsrail’de iki hafta sonra Covid-19’dan ilk ölüm

Aşılamanın büyük ölçüde tamamlandığı İsrail’de iki haftanın ardından Covid-19 kaynaklı 2 can kaybı yaşandı. Hayatını kaybedenlerden birinin aşılanmadığı, diğerinin ise 2 doz aşı olduğu bildirildi.

Dünya genelinde koronavirüsle mücadele kapsamında birçok ülkede başlatılan aşılama kampanyalarına rağmen vaka ve ölü sayısında artış yaşanmaya devam ediyor. Ancak halkın büyük bir bölümünün aşılandığı İsrail’de iki hafta sonra ilk defa dün 2 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 23 Haziran’dan bu yana virüse bağlı 2 can kaybının daha kayıtlara geçmesiyle ülkede toplam hayatını kaybedenlerin sayısının 6 bin 432’ye yükseldiği duyuruldu. Ülke genelinde toplam corona virüs vaka sayısı ise 844 bin 989 olarak açıklandı.

“BİRİ AŞILI, DİĞERİ DEĞİLDİ”

İsrail’in Holon kentindeki Wolfson Tıp Merkezi, corona virüs nedeniyle hayatını kaybeden 2 kişiden birinin aşılanmamış 48 yaşında bir adam olduğunu ve yüksek tansiyonun dışında hiçbir rahatsızlığı olmadığını açıkladı.

Ailesi ise, aşı yaptırmaya ikna etmeye çalıştıklarını ve için başarısız olduklarını dile getirdi. Diğer ölüm ise, Hayfa’daki Rambam Tıp Merkezi’ne kaldırılan ve virüse karşı daha önce iki doz aşısını tamamlayan 86 yaşındaki bir adam olduğu belirtildi.

İSRAİL’DE SON DURUM

İsrail Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında yaklaşık 9.3 milyon olan bütün İsrail nüfusunun neredeyse birinci doz aşısı aldığı ve 5.2 milyon 2’inci doz aşının yapıldığı belirtildi.

BioNTech’te tüm dünyaya 3. doz şartı geliyor

Benzer Haberler