İsrail’de aşırı sağcı Ben-Gvir’den Netanyahu’ya hükümet dağıtma tehdidi!

28 Kasım 2023 Salı

İsrail’in aşırı sağcı bakanı Ben-Gvir, Binyamin Netanyahu’nun liderliğindeki koalisyon hükümetini dağıtma tehdidinde bulundu. Ben-Gvir, “Savaşın durdurulması = hükümetin dağılması” dedi.

Aşırı sağcı İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Gazze’ye yönelik saldırıların durdurulmasını, hükümetinin “dağılması” olarak niteledi.

Ben-Gvir paylaşımında “Savaşın durdurulması = hükümetin dağılması” ifadesini kullandı.

İsrail’de aşırı sağcı bakandan skandal çağrı: Silah taşıyın!

PARTİSİ ÇEKİLİRSE HÜKÜMET DAĞILABİLİR

İsrail’de koalisyon hükümetini kurmak için 120 sandalyeli parlamentonun salt çoğunluğu olan 61 milletvekilinin desteğini almak gerekiyor. Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetini oluşturan partilerin sandalye sayısı 64. Koalisyonda yer alan Ben-Gvir’in liderliğindeki Otzma Yehudit (Yahudi Gücü) partisinin 5 milletvekili bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

İsrail ordusu, Hamas’ın saldırısnın üzerine 7 Ekim’de Gazze Şeridi’ne saldırılar başlatmıştı. Katar ve Mısır’ın arabulucuğunda İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı kapsamında 24 Kasım’da Gazze’deki çatışmalara 4 gün insani ara verilmişti. Görüşmeler sonrası bu insani ara 2 gün daha uzatılmıştı.

Netanyahu’nun, başkanlığını yaptığı Likud Partisi içinden kendisine darbe yapılmasından endişe duyduğu da İsrail basınına yansımıştı.