İsrail ticaretinin ardından Erbakan’dan Erdoğan’a: Görevlerini bir an önce iade et

Yayın tarihi: 9 Nisan 2024 Salı 3:51 pm - Güncelleme: 9 Nisan 2024 Salı 5:46 pm

YRP lideri Fatih Erbakan, İsrail‘le ihracat kısıtlamasının geç kalınmış bir karar olduğunu belirterek hükümete yeni adımlar için çağrı yaptı. Erbakan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenerek, “Demokrasi Yardım Diyaloğu”nun eş başkanlığı ve “Ilımlı İslam” kavramının sözcülüğü görevlerini bir an önce iade et” dedi.

İstiklal Caddesi’nde İsrail ile ticaretin kesilmesi için eylem yapan ‘Filistin İçin Bin Genç’ grubu üyeleri darp edilerek gözaltına alınması sonra gelen tepkilerin ardından Ticaret Bakanlığı, İsrail’e yönelik ihracatı kısıtlama kararı aldı. Kısıtlama kararı inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunu kapsıyor. Bugünden itibaren geçerli olan kısıtlamanın İsrail’in Gazze’de ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda, kesintisiz yardıma izin verinceye kadar devam edeceği belirtildi.

Karara Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’dan ilk yorum geldi.

50 maddeye kısıtlama getirilmesinin İsrail’le ticaretin boyutunu gözler önüne serdiğini belirten Erbakan “Hükümet’in sadece bu ilan edilen 50 madde ile yetinmeyip, diğer tüm ticari alanlarda da İsrail’e yönelik kısıtlama getirmesi, İsrail’i füze saldırılarına karşı korumak için kurulmuş olan Malatya Kürecik Radar Üssü’nün kapatılması ve İncirlik Üssü üzerinden İsrail’e yönelik muhtemel silah ve mühimmat sevkiyatının da durdurulması konusunda önleyici tedbirleri acilen alması gereklidir” ifadelerini kullandı.

İhracat kısıtlaması kararına tepki yağdı: Hani İsrail’le ticaret yoktu?

Erbakan’ın X hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’de yaşanan soykırım karşısında ‘Uçak Benzini ve Jet Yakıtı’ başta olmak üzere, Türkiye’den İsrail’e sevk edilen 50 maddeye kısıtlama getirilmesi bugüne kadar çocuk katili Siyonist rejim ile yapılan ticaretin boyutunu, olayın vehametini açıkça gözler önüne sermiştir.

Aziz milletimizin bu konudaki hassasiyetinde ne kadar haklı olduğu görülmüştür.

Özellikle de Gazze katliamlarında kullanılmış olması kuvvetle muhtemel olan ‘Uçak Benzini ve Jet Yakıtı’nın Türkiye’den gönderilmiş olması tam bir felakettir.

Diğer taraftan bu karar 35 bin masum insan katledildikten sonra alınmış, son derece geç kalınmış bir karardır.

‘ACİLEN…’

Hükümet’in sadece bu ilan edilen 50 madde ile yetinmeyip, diğer tüm ticari alanlarda da İsrail’e yönelik kısıtlama getirmesi, İsrail’i füze saldırılarına karşı korumak için kurulmuş olan Malatya Kürecik Radar Üssü’nün kapatılması ve İncirlik Üssü üzerinden İsrail’e yönelik muhtemel silah ve mühimmat sevkiyatının da durdurulması konusunda önleyici tedbirleri acilen alması gereklidir.

Ayrıca İsrail’e Türkiye üzerinden sevkiyat yapması muhtemel diğer ülkelere karşı gerekli önlemleri alarak tüm hava sahamız, karayollarımız ve denizlerimiz üzerinden İsrail’le ticarete izin verilmemesi gerekmektedir.

Türkiye öncülüğünde D-8 ülkeleriyle acil olağanüstü toplantı yapılarak İsrail’e yönelik kapsamlı önleyici tedbirlerin alınması da sağlanmalıdır.

İhracat kısıtlamasına İsrail’den ilk tepki: Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacağız

‘ERDOĞAN BU GÖREVLERİNİ BİR AN EVVEL İADE ETMELİ’

Bütün bunlarla birlikte, 2004 yılının Haziran ayında ABD’nin Georgia eyaletinde yapılan G-8 zirvesinde ABD’nin, ‘Genişletilmiş Büyük Ortadoğu’ projesi kapsamında ortaya koyduğu: “Demokrasi Yardım Diyaloğu”nun eş başkanlığı ve “Ilımlı İslam” kavramının sözcülüğü görevlerini üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu görevlerini bir an evvel iade etmesi de milletimizin arzusudur.”

Hasan Bitmez İsrail kararı sonrası anılıyor: İsyanı vicdan oldu

 

Kaynak: TELE1