İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya saldırdı! 178 Filistinli yaralandı

7 Mayıs 2021 Cuma

İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya saldırdı! 178 Filistinli yaralandı

İsrail polisi Mescid-i Aksa’da namaz kılan cemaate ses bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. Yaşanan olaylarda 178 kişi yaralandı.

İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da Filistinlilere yönelik saldırıları sürüyor. İsrail polisi, ses bombaları ve plastik mermiyle Filistinlilere müdahale ederken, Filistinli gençler ise taşlar ve cam şişelerle karşılık verdi. Reuters haber ajansı olaylarda 53 Filistinli ve altı İsrailli polis memurunun yaralandığını duyurdu.

AA’nın aktardığına göre Filistin Kızılay’ından yapılan yazılı açıklamada, Harem-i Şerif’te yaşanan olaylarda 53 Filistinlinin İsrail polisinin saldırısında yaralandığı belirtildi. Öte yandan İsrail polisi, Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesinde Filistinli ailelerin yerlerinden edilmesine karşı barışçıl bir gösteri yapan İsrail meclisindeki Arap milletvekillerine saldırıda bulundu.

Ortak Arap Listesi’nden yapılan yazılı açıklamada, eylem sırasında İsrail güçleri, Ortak Liste temsilcilerinin ve göstericilerin mahalleye girişini engelledi ve saldırıda bulundu. İsrail güçleri ile çıkan arbedede, Şeyh Cerrah Mahallesinde Filistinlilerin yerlerinden edilmesine karşı düzenlenen gösteriye katılan sol görüşlü İsrailli Milletvekili Ofer Keşif’in gözlükleri de kırıldı.

Kılıçdaroğlu’ndan İsrail’in Mescid-i Aksa saldırısına tepki

AA EDİTÖRÜ AYAĞINDAN YARALANDI

Mescid-i Aksa’daki saldırıda Anadolu Ajansı’nın (AA) Orta Doğu Editörü Turgut Alp Boyraz ayağından yaralandı. Olayları takip eden Boyraz, İsrail polisinin kullandığı plastik mermiyle ayağından vuruldu. Hafif yaralanan Boyraz’a olay yerinde müdahale edildi. Mescid-i Aksa ve çevresinde olaylar hala devam ediyor.

YARALI SAYISI 178’E YÜKSELDİ

Filistin Kızılayı yaptığı açıklamada, İsrail polisinin, Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa, Şam Kapısı ve Şeyh el-Cerrah mahallesinde Filistinlilere yönelik saldırılarında yaralı sayısı 178’e yükseldiğini bildirdi.

Benzer Haberler