İsrail Cumhurbaşkanı ile görüşen Erdoğan Filistin hassasiyetimizi paylaştık dedi

9 Mart 2022 Çarşamba

İsrail Cumhurbaşkanı ile görüşen Erdoğan Filistin hassasiyetimizi paylaştık dedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Herzog yaptıkları görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı ile ortak düzenlenen basın toplantısında Filistin meselesindeki hassasiyetlerini paylaştığını bildirdi. Toplantıda Herzog’un Nazım Hikmet şiiri okuması ise dikkat çekti.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, ziyaret için geldiği Türkiye’de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılanan Herzog, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bu sıcak karşılama için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarım” ifadesini kullandı.

Erdoğan ise görüşme için, “Bu ziyaret Türkiye İsrail arasında tarihi bir ziyaret olacak. Bölgemizde, barış huzur ve birlikte yaşama kültürünün yeniden hakim kılınmasını sağlamak bizim elimizde.” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

“BU ZİYARET TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİNDE DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

“Bu tarihi ziyaretin Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni dönüm noktası olacağına inanıyorum. Türkiye İsrail ilişkilerinin gelişmesi, güçlenmesi, ülkelerimiz açısından olduğu kadar bölgesel istikrar ve barış için de büyük öneme sahiptir. Başta ekonomik ve ticari ilişkiler olmak üzere muhtelif alanlarda işbirliği potansiyelimizi hayata geçirmemiz özellikle önem taşıyor. Ticaret hacmimiz salgına rağmen yüzde 36’ya yakın artış göstermiştir. 2022’de bu rakamı 10 milyar dolara çıkaracağımıza inanıyorum.

“ENERJİ VE ENERJİ GÜVENLİĞİNDE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

“Bölgemizde yaşanan gelişmeler, enerji güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Turizm, bilim, ileri teknoloji, tarım, sağlık ve savunma sanayi gibi alanlarda işbirliğine hazırız. Türkiye İhracatçılar Meclisimizin organizasyonuyla 90 kişilik heyetimiz İsrail’de verimli temaslarda bulundu. İş birliğimizi daha da ilerleteceğiz.”

“FİLİSTİN HASSASİYETİMİZİ PAYLAŞTIK”

“Görüşmemizin temel unsurlarından biri tabiatıyla Filistin meselesiydi. Konuya dair yaklaşımımızı ve hassasiyetle paylaştık. Bölgede gerginliğin azaltılmasına, iki devletli çözüm vizyonuna verdiğimiz önemi ifade ettik. Mescid-i Aksa’nın dini kimliğine, kutsiyetine atfettiğimiz önemin altını çizdik.

Filistin halkına yönelik insani projeler yürüten TİKA ve Türk Kızılay gibi kuruluşlarımızın faaliyetlerinin devamı hususunda İsrailli makamların desteğini özellikle vurguladım. Antisemitizmin bir insanlık suçu olduğu yönelik yaklaşımlarımızı bir kez daha tekrarladım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da açıklamalarda bulundu.

Herzog’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“İSRAİL VE TÜRKİYE İŞ BİRLİĞİ YAPABİLİR”

“Amacımız ülkelerimiz ve halklarımız arasında dostane ilişkilerin temellerini atmaktır. Halklarımız arasında ilişkilerimiz çok eskidir. Güçlü tarihi, dini, kültürel kökleri vardır. Çok sayıda kadın erkek, lider, haham, şair, tüccar ve girişimcilerden oluşan seçkin bir şahsiyet listesi bu ülkedeki yahudi tarihinin geçmişinin sadece bir parçasıdır.”

“İlişkilerimiz son zamanlarda ne yazık ki bir darlık döneminden geçmiştir. İnanıyorum ki karşılıklı saygı temellerinde incelenip bölgesel ve küresel duyarlılıkla daha iyi başa çıkmamızı sağlayacaktır. İsrail ve Türkiye birçok alanda hepimizin ev olarak adlandırıldığı bölgeyi çarpıcı bir işbirliğini yapabilir ve yapmalıdır.”

“Türkiye Dışişleri Bakanı İsrail’i ziyaret edecektir. Zikrettiğiniz diyaloğun devamını mümkün kılacaktır. Bu diyaloğu her yönde yaşamalıyız.”

NAZIM HİKMET ŞİİRİ OKUDU

“Modern çağın en büyük Türk şairinden biri olan Nazım Hikmet, Yaşamaya Dair adlı şiirinde şu satırları yazmıştır:

“Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,
Yetmişinde bile, meselâ, zeytin dikeceksin,
Hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,
Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,
Yaşamak yani ağır bastığından.”

“Bugün şairin dediği gibiyiz. Biz iki halk, iki ülke her alanda derinlemesine bir diyalog içerecek, güven ve saygı yoluna çıkmayı seçiyoruz. Her konuda anlaşamayacağımız konusunda peşinden anlaşmak zorundayız. Bizimki gibi zengin geçmişi olan bir ilişkide bu durum doğaldır. Ancak anlaşmazlıkları geleceğe yönelik çözmeye çalışacağız.”

“HEPİMİZ HZ. İBRAHİM’İN ÇOCUKLARIYIZ”

Hem sizin milletiniz ve hem de benim milletim Allah’a inananların babası olan Hz. İbrahim’in çocuklarıyız. İnanıyorum ki siz ve ben aslında burada hepimizin anladığı bir şeyi kanıtlıyoruz. Aramızda iyi bir ortaklık, komşuluk hepimiz için önemlidir. Hepimiz, tüm dinlerin mensupları Müslüman, Yahudi ve Hristiyanlar yan yana, barış içinde yaşayabiliriz ve yaşamalıyız.”

“Bölgede istikrar, barış ve güvenliği tesis etmemiz için birlikte çalışmamızı diliyorum. Hükümetimiz de her zaman inanç hürriyetini koruyan bir hükümettir. Son haftalarda bir kez daha savaşların ne kadar kötü olduğunu, buna karşılık istikrarlı bir dünya düzenin, ülkeler ve halklar arasında köprüler kurmanın önemli olduğunu gördük.

“Ukrayna’daki savaş çok kan dökülmesine neden olmaktadır, insani felakettir. Ayrıca yarın ülkenizde yapılacak olan önemli zirveye vesile olan çabalarınızı çok takdir ediyorum.”

“Bugünlerde biz bütün dünyaya başkan bir yön seçtiğimizi belirtmek istiyorum. Size çok teşekkür ediyorum. Dua ediyorum ki Tanrı yanımızda olsun ve yeni yolumuzda bize rehberlik etsin.”

14 YIL SONRA İLK ZİYARET

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, 2008’den bu yana Türkiye’yi ziyaret eden ilk İsrailli lider olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat’ta Ukrayna’ya hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, Herzog’un mart ayının ortalarında Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirtmişti.

İsrail polisi 12 yaşındaki çocuğu darp etti

Benzer Haberler