Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

İspanya’da karantina: Yalnızca hayati önem taşıyan işletmeler açık

Koronavirüs nedeniyle 5 bin 690 kişinin öldüğü İspanya’da ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) gereği yalnızca hayati önem taşıyan işletmeler açık durumda. Halkın sadece iş, market, eczane veya hastaneye gitmek, gazete almak, bankadan para çekmek ve çöp atmak için sokağa çıkışına izin veriliyor.

İspanya Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili bilgileri güncelledi. Buna göre, Kovid-19 teşhisi konulan hastalardan 25 Mart’ta 738, 26 Mart’ta 655 ve dün 769 kişi hayatını kaybederken bugün bu sayı 832 olarak kaydedildi.

İspanya böylece dün Kovid-19’dan 969 kişinin yaşamını yitirdiği İtalya’dan sonra bir günde en yüksek kaybın yaşandığı ikinci ülke oldu.

İtalya’nın ardından Kovid-19’dan en fazla ölümün olduğu ikinci ülke durumundaki İspanya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 690’a ulaştı.

Ülkede vaka sayısı ise son 24 saatte 8 bin 189 artarak, 72 bin 248’e yükseldi.

Virüs bulaşanlardan 40 bin 630’u hastanelerde tedavi görürken, bunlardan 4 bin 575’i yoğun bakımda tutuluyor.

Taburcu edilen hasta sayısı ise son 24 saatte 2 bin 928 artışla 12 bin 285’e çıktı.

Olağanüstü halin ikinci haftasını dolduran İspanya’da, salgına karşı mücadelede en büyük eksiğin tıbbi malzeme ve sağlık personeli olduğu belirtiliyor.

İSPANYA’DA KARANTİNA

İspanya’da Kovid-19 ile mücadelede ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) gereği yalnızca hayati önem taşıyan işletmeler açık durumda.

İşe gidişlerde iş yerlerinden çalışma saatleriyle ilgili belge alınması, alışveriş ve eczane gibi diğer ihtiyaçlar için sokağa tek başına çıkılması ve yaşanılan bölgede olması şartı koşuluyor.

Kentlerde toplu taşıma yaklaşık yüzde 30 kapasiteyle hizmet veriyor.

Ülke genelinde eczane, hastane, market dışında tüm alışveriş merkezleri, restoran, sinema ve tiyatro gibi kültür sanat merkezleri ve dükkanlar kapalı durumda.

Polis ve asker ülke sınırlarında sadece İspanyol vatandaşlarının giriş ve çıkışına sınırlı şekilde izin veriyor. OHAL kararlarını ihlal edenlere 100 avrodan 30 bin avroya kadar para ve 1 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

İspanya’da 14 Mart akşamı yürürlüğe giren OHAL kararlarını ihlal eden 110 bin fazla kişiye para cezası kesildi, 100’den fazla kişi de gözaltına alındı.

loading...