İspanya sahillerinde sigara yasağı

8 Nisan 2022 Cuma

İspanya sahillerinde sigara yasağı

İspanya’nın turistik kentlerinden Barselona’da, belediye meclisi aldığı kararla sahil şeridindeki plajlarda sigara içilmesine yasak getirdi.

Barselona Belediyesi, şehrin plajlarında sigara içilmesini yasaklarken, merkezi hükümet bu yasağı ülke genelinde birçok açık alanı kapsayacak şekilde genişletmeyi hedefliyor.

Barselona Belediyesi İklim Acil Durum ve Ekolojik Geçiş Sorumlusu Eloi Badia, temmuzdan itibaren geçerli olmak üzere yaklaşık 100 kilometrelik sahil şeridi boyunca tüm plajlarda sigara içilmesinin yasaklandığını duyurdu.

Badia, sigara içme yasağıyla ilgili 2021’de 10 plajda pilot proje gerçekleştirdiklerini ve alınan olumlu sonuçların ardından bu uygulamanın tüm plajları kapsayacak şekilde ve kalıcı olmasına karar verildiğini ifade etti.

Daha sağlıklı bir çevre için bu uygulamanın önemli olduğunu vurgulayan Badia, pasif içicilerin korunmasının yanı sıra doğada kendiliğinden yok olması 10 yılı bulan sigara izmariti atığı sorunun da ortadan kalkacağını söyledi. Belediye, plajlarda sigara içme yasağıyla ilgili halkı bilgilendirme kampanyasına hemen başlayacak.

İspanya’da merkezi hükümet, 2023 yılının ortalarında tamamlanacak ve ülke genelinde plajlar dahil birçok açık alanda sigara içilmesini yasaklayacak bir yasa hazırlığı yapıyor.

21 bin liraya 700 kişiye fatura kesen işletme sahibi: Muhasebeci hata yapmış

Benzer Haberler