İsmail Saymaz’dan flaş iddia: Yüksek Mahkeme’nin en tepesine kimin getirileceğini açıkladı!

1 Ocak 2021 Cuma

Gazeteci İsmail Saymaz, Yargıtay Üyesi seçilen ve Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçileceği çokça konuşulan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın Yüksek Mahkeme’nin en tepesine getirileceğini iddia etti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçen ay Yargıtay Üyesi seçilen ve Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçileceği çokça konuşulan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın Yüksek Mahkeme’nin en tepesine getirileceği iddia ediliyor.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Gezi davasında yargılanan Yiğit Aksakoğlu hakkında AYM’nin hak ihlali kararı verildiğini hatırlatarak, “Aksakoğlu Kararı oybirliğiyle alındı. Beş kişilik heyette üye hâkim Burhan Üstün de var. Neden bu ismi veriyorum? Çünkü 10 Ocak’ta emekliye ayrılması beklenen Üstün, izinli olduğu halde 29 Aralık günü Kavala ile ilgili görüşmeye katıldı ve kararın tüm seyrini değiştirdi. Üstün, 3 Aralık’ta Aksakoğlu için ‘İhlal var’ demişti.” değerlendirmesini yaptı.

TEK DOSYA BAKMADAN EN ÇOK OYU ALAN ADAY!

Saymaz yazısında, “Durun, bitmedi.AYM’nin sertçe eleştirdiği Gezi Parkı iddianamesini hazırlayan savcı şimdilerde nerede, biliyor musunuz? Ödüllendirildi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda başsavcı vekili yapıldı. Kavala’nın ikinci kez tutuklandığı iddianameyi kimler kaleme aldı? Şimdi hangi görevdeler? Savcı Hasan Yılmaz, Adalet Bakan Yardımcısı yapıldı. Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyesi aynı zamanda… Diğeri, Başsavcı İrfan Fidan. O da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel isteği ile AYM üyesi yapılmak üzere Yargıtay’a atandı. Yargıtay’da dosya kapağı aralamadığı halde diğer adayların çekilmesi sağlanarak, en çok oyu alan aday olmayı başardı! Sürpriz olmazsa AYM’ye atanacak. Burhan Üstün’den boşalan koltuğa oturacak. Yargı kulislerinde dolaşan bilgiye göre AYM başkanlığa getirilecek. AYM üyelerinin belirlenme şekli, kararlarını da tayin ediyor. Bu haliyle Türk yargısı, Beştepe Hukuk Bürosu’dur.” ifadesini kullandı.