Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

İsmail Saymaz Davutoğlu röportajından sonra ilk kez konuştu

Ahmet Davutoğlu ile canlı katılan isimlerden İsmail Saymaz Davutoğlu’nun konuşmasını değerlendirdi. Babacan ile Gül’ün yeni bir siyasal hareketin başını çektiğini söyleyen Saymaz, Davutoğlu’nun ise ne AKP’den ayrılmaya karar verdiğini ne de yeni bir siyasi hareketin başına geçmeye cesaret ettiğini vurguladı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bidebunu İzle programında canlı yayında Gazeteci İsmail Saymaz, Akif Beki, Yavuz Oğhan’ın sorularını yanıtladı. Saymaz, Davutoğlu’nun konuşmasını değerlendirdi.

Davutoğlu’nun konuşmasını Gazeteci İsmail Saymaz Medyascope’a değerlendirdi.

Davutoğlu AKP’yi iki noktada eleştirdi

Saymaz, Davutoğlu’nun AKP içine seslendiğini ve kendisinin uzakta kalmış pozisyonunu yeniden elde etmek istiyor olabileceğini belirtti. Saymaz, Davutoğlu’nun AKP’yi iki noktada eleştirdiğini söyledi. Davutoğlu’nun AKP’ye yönelik birinci eleştirisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP Genel Başkanı olmaktan vazgeçmesi, ikincisi ise “cumhurbaşkanı ailesinin devlet katına taşınmaması”

 

Kulis bilgisi sızdı! İşte Ali Babacan’ın yeni parti için izleyeceği yol

Saymaz, Ahmet Davutoğlu ile Babacan-Gül’ün hareketini birbirinden ayırmak gerektiğini belirtti ve Babacan ile Gül’ün “AK Parti gömleğini çıkararak, yeni, biraz ANAP’ı andıran liberal bir parti formuna taşınmış durumda” olduklarını söyledi.

“Davutoğlu siyasal İslam haritasındaki konumunu yeniden yaratmak istiyor”

Davutoğlu’nun henüz AKP’den ideolojik bir kopuş gerçekleştirmediği değerlendirmesinde bulunan Saymaz, “Davutoğlu Recep Tayyip Erdoğan’la devam eden Türkiye’nin siyasal İslam haritası içerisinde kendi konumunu yeniden yaratmak istiyor” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan varken AKP tabanından yeni bir AKP doğurmanın mümkün olmadığını iddia eden Saymaz, “Erdoğan kendi tapulu arazisinde Ahmet Davutoğlu’na gecekondu kurdurmaz” dedi.

Babacan ile Gül’ün yeni bir siyasal hareketin başını çektiğini söyleyen Saymaz, Davutoğlu’nun ise ne AKP’den ayrılmaya karar verdiğini ne de yeni bir siyasi hareketin başına geçmeye cesaret ettiğini vurguladı.

 

Yeni parti kuracağı iddia edilen Davutoğlu’na yakın isimden ittifak çıkışı

“Davutoğlu kaderini AKP içinde bir yerlerde arıyor”

Davutoğlu’nun AKP’den farklı bir siyasal aklı olmadığını ve belki yöntemsel değişiklikler olabileceğini belirten Saymaz: “Davutoğlu, başbakanlığı dönemine dair iade-i itibar sağlanırsa ve parti-cumhurbaşkanlığı ilişkileri kendi istediği şekilde yeniden düzenlenirse AKP’de kalmayı tercih edecektir, henüz bir yol ayrımı kararı vermiş değil, henüz kaderini AKP içinde bir yerlerde arıyor” dedi.

“Davutoğlu, AKP’den ayrılmadan önce son çağrı niteliğindeki manifestosunun yok sayıldığını, karşılıksız bırakıldığını düşünüyor”

Saymaz, ayrıca Davutoğlu’nun başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AKP’de birlikte siyaset yaptığı isimlere kırgın olduğunu ve “Davutoğlu’nun bu kırgınlığını ifade ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu kırgınlık çemberinin dışında tuttuğunu” belirtti.

loading...