IŞİD yeniden saldırıya geçti: 1 ölü, 2 yaralı

28 Haziran 2021 Pazartesi

Cihatçı terör örgütü IŞİD’ Irak‘ın Kerkük kentindeki bir polis kontrol noktasına saldırı düzenledi. Saldırıda 1 polisin öldüğü, 2 polisin yaralandığı belirtildi.

Irak Güvenlik Medya Ağından yapılan yazılı açıklamada, Kerkük’ün güneyindeki Riyad nahiyesi yakınlarında Irak federal polis gücüne ait bir kontrol noktasına IŞİD mensuplarınca silahlı saldırı düzenlendiği kaydedildi.
Saldırıda 1 polisin öldüğü, 2 polisin yaralandığı aktarıldı.
Irak federal polis gücünden Haydar Matori, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük’ün güneyinde IŞİD unsurlarına yönelik geniş çaplı operasyon başlattıklarını söyledi. Operasyona Irak ordusunun da katıldığını aktaran Matori, özellikle güvenlik zafiyetinin bulunduğu bölgelere odaklanacaklarını ifade etti.

Matori, IŞİD mensuplarının daha çok 4-7 kişilik lokal gruplar halinde güvenlik güçlerine saldırdıklarını ve sonrasında kırsal bölgelerde gizlendiklerini anlattı. Iraklı yetkili ayrıca operasyonun iki gün süreceği bilgisini verdi.

Cihatçı terör örgütü IŞİD 2014’te Irak‘ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük illerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı. Dönemin Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de IŞİD’E karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu. Irak‘ın IŞİD’den temizlenmesinin üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen söz konusu vilayetlerin kırsal bölgelerinde örgütün saldırıları sürüyor.

Benzer Haberler