İshal, kusma ve uyuz vakaları artıyor! Konteyner kentteki depremzedelerin su isyanı

Yayın tarihi: 19 Haziran 2023 Pazartesi 10:48 am - Güncelleme: 19 Haziran 2023 Pazartesi 10:48 am

Osmaniye’de kurulan konteyner kentte kalan depremzedeler çocuklarda ishal ve kusma şikayetlerinin olduğunu, uyuz vakalarının görüldüğünü söyledi. Depremzedeler sürekli olarak kesilen suların neden olduğunu düşünüyorlar.

Sol Haber’de yer alan habere göre; Osmaniye’de depremzedeler için kurulan konteyner kentte gerekçesi belirtilmeyen sık su kesintileri, uyuz vakaları ve hijyen sorunları bir ayı aşkın süredir devam ediyor. Henüz hiçbir ilaçlama yapılmaması ve su sorununun çözülmemesi olası bir salgına kapı aralıyor. Depremzedeler sürekli bildirimde bulunmalarına karşın belediyenin sorunlarına çözüm getirmemesinden şikayetçi.

Konteyner kentte dağıtılan nohutlu pilav 52 kişiyi hastanelik etti

Sürekli yaşanan su kesintisi nedeniyle hijyen sorunu çözülemeyen depremzedeler bazı çocuklarda ishal ve kusma şikayetlerinin başladığını dile getiriyor. Özellikle çocuk parkı ve çocukların sosyalleşme alanlarında olası bir salgın açısından büyük risk olduğuna işaret ediliyor.

ŞİKAYET EDİNCE GELİYOR AMA SONRA YİNE GİDİYOR

Konteyner kentte kalan bir depremzede “Bir buçuk aydır sürekli kesilen sularımız var. Gece ayrı kesiliyor, gündüz ayrı. Belediyeyi arıyoruz, şikayet ediyoruz. Biz şikayet ettikten bir saat sonra sular geliyor, iki saat sonra tekrar kesiliyor” dedi.

Çamaşırhane uyuz nedeniyle bir hafta kapalı kaldı

Sol Haber’e konuşan depremzede şunları dile getirdi:

“Çamaşırhanede uyuz salgını olduğu söylendi. Çamaşırhane bir hafta boyunca kapalı kaldı. Bir hafta sonra tekrar açıldı ama konteyner genelinde bir ilaçlama yapılmadı. Yılan gördük konteynerin altında. Bir ana, iki tane yavru yılan gördüm. İtfaiye ekiplerini çağırdık, itfaiye ekipleri geldi fakat hiçbir şekilde müdahale yapılmadı. İtfaiye ekipleri yılanı yakalayamadı. Daha sonra belediyeye bildirildi, belediyeden ‘ilaçlama yapacağız’ dediler ama yapmadılar. Biz yılanları göreli iki hafta oldu ama henüz hiçbir ilaçlama ne yılan için ne uyuz salgını için yapıldı.

Sularımız sürekli kesik. 12-13 saat, 2 gün 3 gün boyunca kesik olan sularımız oluyor. Ve bu sürede çocuklarımız klozette su bulamıyor, ellerini yıkayamıyor. Çamaşırlarımızı, bulaşıklarımızı yıkayacak su bulamıyoruz. Çocuklarda ishal ve kusma yayılmaya başladı yeni yeni. Şimdiye kadar dört çocukta ishal ve kusma şikayeti oldu çevre komşularımızdan. Ama hijyen hâlâ yok. Sürekli belediyeyi aramak zorunda kalıyoruz.”

Nilüfer Belediyesi Samandağ’a 40 konteyner daha gönderdi