İşçilere saldırı olayı Meclis’e taşınıyor

5 Eylül 2020 Cumartesi

İşçilere saldırı olayı Meclis’e taşınıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Mardin’de Sakarya’ya gelen işçilere yönelik yapılan saldırıyı Meclis’e taşımak için soru önergesi hazırladı. Kaçmaz, önergesinde İçişleri Bakanı’na “Saldıran kişiler hakkında bir soruşturma başlatılacak mıdır?” diye sordu.

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Mardinli işçilerin Sakarya’da uğradığı saldırıyı Meclis gündemine taşımak üzere soru önergesi hazırladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde HDP’li Kaçmaz, iktidar ve çevrelerinin kullandığı nefret dilinin toplumu kutuplaştırdığına, bunun sonucunda ırkçı saldırılar ve cinayetler yaşandığına dikkat çekti.

ŞİRİN TOSUN’U HATIRLATTI

Kaçmaz’ın önergesinde, “Fiziksel saldırıya ve ölüme kadar varacak bu saldırılar özellikle yaz aylarının başlaması ile Kürt kentlerinden ülkenin batı illerine çalışmak için giden işçilere yapılan saldırılarla vuku bulmaktadır.2019 yılında Sakarya’da 21 plakalı araca sadece el salladığı için planlı bir şekilde öldürülen Şirin Tosun bu ırkçı saldırılardan sadece bir tanesidir. Kürt işçiler gittikleri birçok kentte ırkçı ve faşizan saldırılara maruz kalmaktadırlar. Bu saldırılara Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamak için giden 16 işçi de maruz kalmıştır. ‘Burası bizim memleketimiz, it sürüleri’ şeklinde tarım işçilerine hakaret eden işveren ve diğer köylüler işçilere saldırmış bu görüntüler sosyal medyada da yer almıştır” ifadelerine yer verdi.

Emek, ekmek düşmanları işçilere saldırdı

‘AKP’Lİ VEKİLİN AKSİNİ İDDİA ETME ÇABALARI’

Söz konusu saldırının cep telefonu ile kayıt altına alınıp basında yer almasına rağmen AKP Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz ve Sakarya Valiliği’nin aksini iddia ettiğini belirten Kaçmaz, önergede “Bu aksini iddia etme çabaları ise saldırıya uğrayanları suçlu, saldırıyı gerçekleştirenleri ise aklama çabasıdır. Saldırı sırasında jandarma karakolunu arayan işçiler jandarma personelinin kendilerinden yer bildirimi talep ettiğini belirtmelerine rağmen valilik böyle bir şeyin yaşanmadığını iddia etmiştir” dedi.

Kaçmaz, hafta başında Meclis Başkanlığı’na sunacağı önergesinde Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

  • Sakarya’da Kürt işçilerin organize bir şekilde saldırıya uğradıklarından ülkenin İçişleri Bakanı olarak haberdar mısınız?
  • Sakarya’da Kürt İşçilere saldıran kişiler hakkında bir soruşturma başlatılacak mıdır?
  • İktidarlarınız döneminde kaç tarım işçisi benzer ırkçı saldırılara maruz kalmıştır? Bu saldırılar sonucu kaç tarım işçisi yaşamını yitirmiştir?
  • Gündelik yaşamın bir parçası haline gelen ve başka kimlikleri sürekli ötekileştiren ırkçı yaklaşımları önlemek için ne gibi politikalarınız vardır?
  • Özellikle yaz aylarında başka kentlere çalışmak amacıyla giden Kürt işçilerin her türlü güvenliği için ne gibi önlemler alınmaktadır?
  • Saldırı anına ilişkin görüntüler kayıt altına alınırken Sakarya Valiliği ve Sakarya AKP Milletvekilinin aksini iddia etme çabalarının izahı nedir?”

NE OLMUŞTU?

Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamaya giden işçiler, işveren ve köylülerin saldırısına uğramıştı. İşçiler memleketlerine dönmek için yola çıkmıştı. Valilik ise olayın 22 Ağustos’ta meydana geldiğini belirterek, sosyal medyada ‘Kürt İşçilere Saldırı’ şeklinde iddialarını gerçeği yansıtmadığını öne sürmüştü. Ancak Valilik açıklamasında işaret edilen olayın taraflarından Zekeriya Şan adlı yurttaş, ortaya çıkan görüntülerin kendileriyle bir ilgisi olmadığını ifade etmişti.

 

Benzer Haberler