İsa’yı eşcinsel olarak gösteren film için karar verildi

9 Ocak 2020 Perşembe

İsa’yı eşcinsel olarak gösteren film için karar verildi

Brezilya’da bir hakim, İsa peygamberin eşcinsel olarak tasvir edildiği “İsa’nın İlk Baştan Çıkarılışı” (The First Temptation of Christ) adlı filmin, dijital film ve dizi platformu Netflix’ten kaldırılmasına hükmetti.

Brezilya’daki muhafazakar Hristiyanların tepkisine neden olan film hakkında karar veren Hakim Benedicto Abicai, “İfade özgürlüğü mutlak değildir” dedi ve Netflix’ten filmi kaldırmasını talep etti.

Abicai kararın bir üst mahkeme tarafından değerlendirilene kadar ülkedeki öfkeyi dindireceğini belirtti.

Ülkede 2 milyon kişi filmin kaldırılması için imza vermiş ve filmin Brezilyalı yapımcı şirketine geçen ay molotof kokteylli saldırı yapılmıştı.

Noel döneminde yayınlanan parodi film, Brezilyalı YouTube komedi grubu Porta dos Fundos (Arka Kapı) tarafından çekildi.

Filmde İsa, sevgilisi olduğu düşünülen bir erkeği, ailesiyle tanıştırmak üzere evine götürüyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre; bu senaryoya kızan bazı muhafazakar Hristiyanlar, Noel öncesi yapımcı şirketin Rio de Janeiro’daki ofisine molotof kokteyllerle saldırdı.

Saldırganlardan birinin Rusya’ya kaçtığı ve Interpol tarafından arandığı bildirildi.

Mahkeme kararıyla ilgili olarak Netflix ya da Porta dos Fundos’tan henüz bir açıklama gelmedi.

Brezilya’nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro daha önce yaptığı açıklamarda ülkesinin bir “eşcinsel turizmi cenneti olmasına izin vermeyeceğini” söylemiş, ayrıca “Eşcinsel bir oğlum olsaydı onu sevemezdim” demişti.

Bolsonaro’nun oğlu Eduardo Bolsonaro, tepki çeken filmle ilgili olarak Twitter hesabından “Çöp. Brezilya toplumunu yansıtmıyor” yorumunu yaptı.

Benzer Haberler