'Erdoğan'ı uyarıyorum, uluslararası mahkemede hesap verirsin' - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

‘Erdoğan’ı uyarıyorum, uluslararası mahkemede hesap verirsin’

Erdoğan’ın İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devri için verdiği talimata yönelik tepkiler devam ediyor.

Erdoğan’dan, CHP’nin İş Bankası’ndaki hisseleri için talimat!

İş Bankası eski Yönetim Kurulu üyesi Müslim Sarı, “Uluslararası mahkemelerde hesap verirsiniz” derken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, “CHP İş Bankası’nden bir kuruş bile almamıştır. Şimdi yaptıkları bu açıklamalara karşı bize ne yapacaksınız derseniz, biz arkamızdaki halkın gücüne güveniyoruz. Buyursunlar buradan hodri meydan diyoruz” ifadelerini kullandı.

“Atatürk’ün mirası İş Bankası’ndan elinizi çekin” diye Müslim Sarı, devrin hukuki olarak mümkün olmadığının da altını çizdi. Sarı, yaptığı açıklamada AKP iktidarına şu sözlerle tepki gösterdi:

‘ERDOĞAN’I UYARIYORUM’

“Recep Tayyip Erdoğan’ı uyarıyorum, İş Bankası hisselerinin devri fikrinden vazgeçiniz, bunu yapamazsınız. Hukuki, ekonomik ve siyasi olarak mümkün değildir. İş Bankası’nın hisse devrinin gündeme getirilmesi tamamen politik bir meseledir. Erdoğan, bu konuyu gündeme getirerek 3 amaç güdüyor. Birincisi, CHP’yi zor duruma düşürmek. Atatürk hisselerine, vesayetine sahip çıkamayan bir CHP algısı yaratmak.

İkincisi ‘tek adam’ zihniyetinin uzantısı olarak Türkiye’deki bütün kurum ve kuruluşları dostlarına peşkeş çeken anlayışın içine İş Bankası’nı da katmak. İş Bankası’nın 4 yönetim kurulu üyesini de ben atamak istiyorum demek istemektedir.

Üçüncüsü, bu ekonomik bir meseledir. Hazine’nin içi boşalmıştır, kaynağa ihtiyacı vardır. Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası’nı da Varlık Fonu’na devretmek suretiyle onu da bir kamu bankası gibi kullanmak isteyecek bir bakış açısını bize yedirmek istemektedir.”

Bütün uyarılara rağmen, İş Bankası’nın Hazine’ye devri konusunda adım atılmasını “hukuk tanımazlık” olarak nitelendiren Sarı, İş Bankası’nın yabancı ortaklı olduğuna dikkat çekerken, bu açıdan meselenin uluslararası boyutu olduğunun da altını çizdi.

ULUSLARARASI HUKUKTA HESAP VERİRSİNİZ

Geri adım atılmaması durumunda uluslararası hukukta hesaplaşacaklarını kaydeden Sarı, şunları söyledi:

“Böyle bir uygulama ve bu şekilde bir bakış açısı, orta vadede Türkiye’ye ciddi miktarda fon akışına engel olacaktır. Kimse sermayeyi kediye yüklemek istemez. O yüzden bir ekonomist olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı uyarıyorum. Bundan bir an önce vazgeçiniz, bu yapılamaz ama ondan öte Türkiye’ye orta ve uzun vadede zararları olacaktır.”

‘İş Bankası yetmez, ülkeyi komple üzerlerine yapalım’

ÖZGÜR ÖZEL: HODRİ MEYDAN

TELE1 TV ekranlarında Uğur Dündar’ın moderatörlüğünde yayınlanan Demokrasi Arenası programının dün akşamki konuğu CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, hisse devri işlemlerine tepki göstererek, “CHP İş Bankası’nden bir kuruş bile almamıştır. Şimdi yaptıkları bu açıklamalara karşı bize ne yapacaksınız derseniz, biz arkamızdaki halkın gücüne güveniyoruz. Buyursunlar buradan hodri meydan diyoruz.” dedi.

Demokrasi Arenası | CHP Grup Başkanvekili Özel’den İş Bankası açıklaması: Hodri meydan!

Advertisement